;?>

Feed Rss

SCOM 2012 R2 Audit Collection Database Nasıl Taşınır ?

11.15.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .

System Center Operations Manager ‘ın görevleri yalnızca uçtan uçta belirlenen sistemlerin sağlık durumlarını izlemek, performans durumlarını kontrol etmek ve erişilebilirlik kontrolü yapmak değildir. Bu görevlerin arasına Audit monitoring (Denetim izlemesi) de eklenebilir. ACS agent ile izlenen sistemdeki güvenlik loglarını merkezi olarak saklayan ve bu logları anlamlı raporlar halinde sunabilen database ACS DB’dir.Bu makalede SCOM 2012 R2 sürümü üzerinde çalışan bir Audit Collection Database’in başka bir sunucuya nasıl taşındığını inceleyeceğiz.

Birazdan taşıma işlemine başlayacağımız ACS DB’nin aşağıda yer alan SCOM sürümleri için geçerli olduğunu belirtmek istiyorum;

  • System Center 2012 Operations Manager
  • System Center 2012 R2 Operations Manager
  • System Center 2012 SP1 Operations Manager

SQL ACS DBsTaşıma

Audit Collection Database Taşıma Adımları

Aşağıda yapacağımız işlemlerin farklı sunucular arasında olacağını tekrar hatırlatmak isterim

1. ACS hizmetinin çalıştığı sunucuda Operations Manager Audit Collection Service durdurulur.

2. Microsoft SQL Server Management Studio açılır ve Audit Collection database’in full backup’ı alınır.

3. Yedeği alınan ACS DB yeni sunucu üzerine kopyalanır.

4. İsteğe bağlı olarak eski SQL Server üzerindeki ACS database silinebilir. Benim önerim sorunsuz taşıma işlemi bitene kadar bu adımı yapmayın.

5. Yeni Microsoft SQL Server üzerinde Management Studio açılır ve ACS DB yedekten geri dönülür.

6. Yeni ACS DB sunucusunda, yeni bir ACS oturum hesabı oluşturmak için aşağıdaki adımlar uygulanır:

a. SQL Server Management Studio çalıştırılır, Güvenlik sekmesine gidilir, sonra Login alanı açılır Oturum oluşturmak için sağ tıklanır ve Yeni oturum oluşturulur.

b . Oturum açma  kutusuna , ACS Sunucun adı bu formatta yazılır. domain\computername$  sunucusunun (ACS servis üzerinde çalıştığı sistem ) girin.
c . Kullanıcı maping tamamlanır.

d . ( OperationsManagerAC veritabanın altında Veritabanı rol üyeliği  olarak db_owner seçeneği seçilir.
e . Yeni hesap kaydedilir ve çıkılır.

7. Yeni ACS sunucuda registry güncellenmesi aşağıdaki adımlarla yapılır :

Önemli Not : Registry değişikliği yapmadan önce registry’nin (kayıt defterinin) yedeğini almanızı öneririm.

a. Administrator haklar ile management server üzerinde oturum açılır.

b. Sırasıyla Start >Run > regedit >OK butonuna adımları uygulanır ve Registry Editor başlaması sağlanır.

c. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\ODBC\ODBC.INI\OpsMgrAC değişkenine yeni SQL Server’ın adı yazılır ve değişiklik kaydedilir.

Önemli Not : SQL Server’da Instance name kullandıysanız ServerName\Instance formatında değiştirilmelidir.

d. Registry Editor kapatılır.

8. ACS hizmetinin çalıştığı sunucuda Operations Manager Audit Collection Service çalıştırılır.

Kaynak:http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj127255.aspx

Ka®a 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.