;?>

Feed Rss

Management Pack’i XML’e Çevirme (Seal MP Convert to Unseal MP)

09.23.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .

SCOM yapısında bulunan Management Pack’ler içerisini düzenlemek ve zaman zaman gelişmiş özelleştirmeler yapmak istenebilir. Bu işlemleri yapmanın birkaç yolu vardır bunlar bir tanesi SCOM Authority Console ile yapmak bir diğeri de MP’i XML haline dönüştürmek. Bu yazımda sizlere MP’i XML’e çevirmeyi bir başka deyişle Seal MP’yi Unseal MP yapmayı göstereceğim.

Aslında MP’lerin bir birine dönüştürülmesini sizlere anlatmaya karar verdiğim de hep iki makale serisinde oluşturulduğunu gördüm. Bende bu şekilde anlatmayı uygun buldum. Eylül ayı içerisinde serinin ilk makalesi olan Unseal MP’yi Seal MP haline getirmeyi yazmıştım. Okuyamayanlarınız aşağıdaki linkten makaleyi okuma şansını yakalayabilir.

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/seal-management-pack-yapma.html

İsterseniz artık management pack’i XML’e convert etmeyi yani unseal management pack haline getirmeye başlayalım.

İlk olarak C:\sürücüsünün içerisine MPtoXML adında bir klasör oluşturun ( ben genelde bu isimle bu lokasyona oluşturuyorum sizler istediğiniz bir yer oluşturabilirsiniz)

Bu klasör içerisine Unseal yapmak istediğiniz (yani XML’e convert etmek istenen) management pack’i kopyalayın.

Aşağıda yer alan yada bu linkten indirebileceğiniz .ps1 dosyasını oluşturun.(Ben ismine MPtoXML.ps1 veriyorum)

param($mpFilePath,$outputDirectory)

$assembly =[System.Reflection.Assembly]::LoadWithPartialName(“Microsoft.EnterpriseManagement.OperationsManager”)

$mp = new-object Microsoft.EnterpriseManagement.Configuration.ManagementPack($mpFilePath)

$mpWriter = new-object Microsoft.EnterpriseManagement.Configuration.IO.ManagementPackXmlWriter($outputDirectory)

$mpWriter.WriteManagementPack($mp)

Operations Manager Shell’i çalıştırın.

Son olarak yapılması gereken adıma geliyoruz.Unseal etmek yani XML’e dönüştürmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

C:\MpToXml\MpToXml.ps1 -mpfilepath:’C:\MpToXml\managementPack.mp’ -outputdirectory:’C:\MpToXml’

Her şey yolunda giderse ki ortamımız Microsoft ortamı sorun çıkma olasılığımız yok J aşağıdaki gibi bir satır göreceksiniz.

XML dosyasının oluşturulduğunu aşağıdaki resimdeki gibi görüyorsanız işlem tamamdır ! 

 

Kaynak: Coretech

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.