;?>

Feed Rss

Seal Management Pack Yapma (Unseal MP Convert to Seal MP)

09.13.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .

SCOM Adminleri tasarımları gereği birçok zaman kendi Management Pack klasörlerini oluşturur ve bu klasör içerisinde oluşturdukları objeleri saklarlar. Örnekte vereceğim senaryo daha önce yapmış olduğumu bir projede karşıma çıktı. Birçok şirketi olan bir Holding’in şirket sunucularının seviye bazlı gruplandırılması gerekiyordu. Bizlerde Tier 1 ,Tier 2 … gibi dynamic gruplar oluşturduk. Bu örnekte zor olan ve başımızı ağrıtan konu grupların oluşturduğumuz Unseal MP içerisinde olması ve başka bir yerde kullanmak istediğimizde hata vermesi olmuştu. Bu yazımızda adım adım nasıl Seal MP nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Management Pack yapısını, nasıl oluşturulduğunu, içerisinde neler olduğunu bilmek çok ama çok önemli bir konu. Bu konulara ek olarak bir Seal ve Unseal ayrımını da çok iyi bilmek gerekir. Sizlere iki makale halinde Unseal MP’yi, Seal MP yapmayı ve tam tersi işlem olan Seal MP’yi XML yani Unseal yapmayı anlatacağım.

Daha önceki yıllarda yine bu blog üzerinde yazmış olduğum yazımda sizlere SCOM yapısının kalbi olan MP ‘lerden detaylıca bahsetmiştim. Bu yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/system-center-operations-manager-2007-r2-management-packler.html

Unseal MP’leri Seal yapabilmek için gerekli olan araçın adı “sn.exe“.Bu aracı OpsMgr 2007 sürümünde Program Files\Operations Manager klasöründe bulabilirsiniz. OpsMgr 2012 sürümünde ise kurulum media’sı içinde bulabilirsiniz. Yine de aşağıdaki link’ta bu aracın bir kopyasını yer almaktadır. İsteyenleriniz bu linkten de indirebilir.

https://skydrive.live.com/?cid=B20CB0032859A054&id=B20CB0032859A054%21133

İlk olarak C:\sürücüsünün içerisine SealMP adında bir klasör oluşturun ( ben genelde bu isimle bu lokasyona oluşturuyorum sizler istediğiniz bir yer oluşturabilirsiniz)

Sonrasında SealMP klasörünün içerisine aşağıdaki klasörü oluşturun;

  • Input (Operations Manager’dan orijinal XML dosyasını export edin)
  • Output (Oluşacak .mp uzantılı dosya için hedef klasör )
  • Key (Pair key dosyası için hedef klasör )
  • MPs (Referan management pack’lerin kopyalanacağı klasör )

“sn.exe” dosyasını da bu klasöre kopyalayın.

Bir anahtar dosyası (key file) oluşturmamız gerekir. Bunu yapmak için bir komut istemi (commmand prompt) açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

sn-k PairKey.snk (aşağıda gösterildiği gibi).

Şimdi sıra public key’in extract edilmesinde bunu yapmak için bir komut aşağıdaki komutu çalıştırın:

sn-p PairKey.snk (aşağıda gösterildiği gibi)

Yukarda çalıştırdığımız bu komutlar aşağıda resimde gördüğünüz gibi iki dosya oluşturmalıdır. Bu dosyaları ikisini de seçin ve Key klasörüne kopyalayın.

 

Tüm MP’lerin MPs klasöründe olduğuna emin olun ( Eğer oluşturduğunuz Unseal MP’nin hangi MP’lere bağlı olduğunu biliyorsanız onları kopyalamanız yeterli olacaktır.

Seal yapmak istediğiniz MP’nin export edilmiş XML halinin Input klasöründe olduğuna emin olun.

Son olarak “MPSeal.exe” yi SupportTools klasöründen alıp ana klasör içerisine kopyalayın.

Artık dönüştürme işlemine geçebiliriz. Komut satırını açın ve aşağıda gösterildiği gibi komutu çalıştırın:

MPSeal.exe C:\SealMP\input\XML NAME.xml\ /I “C:\SealMP\MPs” /keyfile “C:\SealMP\Key\PairKey.snk” /Company “SirketAdiniz” /Outdir “C:\SealMP\output”

Output klasörünün içerisine bakın J ve yep yeni bir Seal MP’iniz oluştuduğunu görün. 

Bence çok önemli bir konu olan ve zaman zaman karşımıza çıkan bu işlemin sizler için artık sorun olmayacağını düşünüyorum.

Kaynak: Coretech

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.