;?>

Feed Rss

Azure Operational Insights’ı (OpInsights) Kullanmaya Başlama

02.26.2015, Bulut Bilisim, Makale, System Center Operations Manager, by , .

Microsoft Azure Operational Insights’ın yep yeni bir bulut tabanlı izleme aracı olduğunu ve neler yaptığını serinin ilk makalesinde anlatmıştım. Yazıyı okuyamayanlar ve ya yeniden okumak isteyenler bu linke tıklayabilirler. Buluttaki ve ya şirket içerisindeki varlıklardan veri almak için OpInsights alanı oluşturmanın nasıl yapıldığını ve OpInsights’ı kullanmaya nasıl başlanacağını makale serisinin ikinci bölümünde inceleyeceğiz.

OpInsights’ı kullanmaya başlamak için ilk yapmanız gereken Resim-1 ‘deki gibi Get started butonuna tıklamanız gerekmekte.

Resim – 1

İlk adımda size Azure aboneliğinizin olup olmadığını soruyor eğer var ise “Yes” ile devam ediniz.

Evet butonuna bastığınızda ikinci adım karşınıza çıkıyor, Azure Portal üzerinden OpInsights’ı nasıl ekleyeceğinizi serinin 3. makalesinde anlatacağım. Bu sebepten bu bölümü çok detaylandırmıyorum. Detaylar 3. Makalede J

 

Azure aboneliğinizin olmadığını varsayıyor ve aşağıdaki resimde olduğu gibi “No” butonuna basıyorum. Bu sefer OpInsights’a MS Account’u ile mi oturum açmak istediğinizi yoksa Organizasyonunuza ait hesaplamı oturum açmak istediğinizi belirleyin. Ben MS hesabımı seçiyorum. Ayrıca bu ekranda Connect your environment seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenekte yapınızda SCOM ürünü olup olmadığını soruyor, bu kısmıda serinin 4. Makalesinde detaylandıracağız ve SCOM ortamımızı OpInsights ile bağlayacağız.

Yukarıdaki bölümde bahsettiğim üzere MS hesabını kullanacağım seçtim ve benden kullanıcı adımı ve şifremi soruyor. Bu bilgileri girerek Sign in butonuna basıyorum.

Makalenin ilk paragrafında bahsettiğim çalışma alanı oluşturma bölümüne geldik, bizden istenen bilgileri giriyorum, aslında bir çok web formunda görmüş olduğunuz bilgilerden oluşuyor. Burada farklı olan alan ise Workspace Name alanı. Bu bilgiye göre OpInsights çalışma ekranımız oluşacak.

Karşınızda Microsoft Azure Operational Insights namı değer OpInsights, daha sonraki bölümlerde bu alanı çok ama çok fazla kullanacağız.

 

Serinin 3. Makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.