;?>

Feed Rss

Windows Small Business Server 2008 Kurulumu

12.21.2008, Makale, Small Business Server, by , .

Windows Small Business Server 2008 kurulumunu anlatacağımız bu makalede adım adım kurulum işlemlerini gerçekleştireceğiz.Kuruluma başlamadan önce bazı bilgileri ve sistem gereksinimlerini sizle paylaşmak istiyorum.Öncelikle SBS 2008 64 bitlik bir platform üzerine kurulabilmekte ve minimum 4 GB RAM istemekte.İhtiyacınız olabileceğini düşündüğüm için bu sistem gereksinimleri aşağıda sürüm bazlı olarak yazıyorum.

Small Business Server (Standard and Premium sürümlere uygulanır):

İşlemci:
Tavsiye edilen: 2 GHz veya üzeri
Hafıza:
Tavsiye edilen: 4 GB RAM
En fazla: 32 GB
Mevcut Boş Alan:
En düşük: 60 GB
Faks Modem:
Faks hizmetleri için faks modem gereklidir

Ek Sunucu (sadece Premium sürüme uygulanır):

İşlemci:
Tavsiye edilen: 2 GHz (x86 and x64 işlemciler)
Hafıza:
Tavsiye edilen: 2 GB RAM
En Yüksek 32GB (x64) veya 4GB (x86)
Mevcut Boş Alan:
En düşük: 10 GB
Tavsiye edilen: 40 GB

Her İki Sunucu:

Ağ Kartı: Windows sunucu kataloğundan ethernet ağı arayüz kartı
İnternet: Bazı İnternet işlevleri İnternet erişimi (ücrete tabi olabilir ) ve Windows Live ID Hesabı gerektirebilir.
Supported Client Operating Systems: Microsoft Windows XP Professional Edition SP2 veya üzeri; Windows Vista Business, Enterprise ve Ultimate; Windows Mobile 5.0 veya üzeri

-DVD-ROM sürücü
-Super-VGA (800 × 600) veya üzeri çözümlü monitor
-Klavye ve Microsoft® Mouse veya uyumlu işaretleme aygıtı
-İnternet erişimi (ücrete tabi olabilir)

Sistem yapılandırmanız ile kurmak istediğiniz uygulama ve özelliklere bağlı olarak gerçek gereksinimler değişecektr. İşlemci performansı sadece işlemci saat sıklığına değil, çekirdek sayısına ve işlemci önbelleğinin boyutuna da bağlıdır. Sistem bölümü için boş alan gereksinimleri yaklaşıktır. Yüklemeyi ağ üzerinden yapıyorsanız sabit diskinizde ek boş alan gerekebilir.

Sistem gereksinimlerini öğrendiğimize göre DVD-ROM içerisine SBS 2008 DVD’sini yerleştiriyorum ve ilk resmimizdeki kurulum adımını gerçekleştiriceğimiz ilk işlemleri yapıyoruz.Bu bölümde İşletim sistemi dilini,zaman ve bölge ayarının alacağı ülkeyi ve hangi dile göre klavye kullanacağımızı seçiyoruz.Ayrıca bir sonraki ekranda sözleşmeyi kabul ediyorum ve next ile kuruluma devam ediyorum.Çıkan ekran temiz bir kurulum mu yapacağımızı yoksa yükseltme mi (upgrade)yapacağımızı soruyor,Benim kurduğum server üzerinde herhangi bir Windows Server işletim sistemi bu yüzden temiz kurulum yapacağım o yüzden Custom(Advanced) seçeneği ile devam ediyorum.

1[1]

Makalenin devamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

http://www.sbs-2008.com/makaleler/windows-small-business-server-2008-kurulumu.htm

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.