;?>

Feed Rss

MS Datacenter TCO Analysis Tool (Veri Merkezi Maliyet Hesaplama Araçı)

12.02.2013, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Günümüz IT dünyasında herhalde herşeyin başı maliyet ve bu maliyetlere göre iş sürekliliğinin sağlanması.Birazdan bahsedeceğim yazımda sizlere Datacenter’larda (Veri Merkezi) TCO (Total Cost of Ownership) hesaplanmasından bahsedeceğim.Öncelikle TCO kavramı nedir buna açıklık getirmek istiyorum , TCO : Toplam Satın Alma Maliyeti veya Toplam Sahip Olma Maliyeti olarak IT yöneticilerinin veya sorumlularının karşısına çıkar ve artık rakamlar,fiyatlar,teklifler işin içine yada birbirine girer 🙂

Yapınızda var olan Microsoft sistemlerden oluşmuş datacenter’ınızın maliyeti ile bulut üzerinde oluşturmayı düşündüğünüz datacenter’ın maliyetini kıyaslamak ve üst yönetime rapor sunmanız istendi.Yada başka bir örnek ile ilerleyelim VMware sistemlerden oluşmuş bir datacenter’ınızı buluta taşımak istiyorsunuz yine işin içine maliyet girdi çok kısa sürede bu raporu oluşturmanız gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğim örneklere benzer bir çalışma yapmak istediğinizde online olarak başvuracağınız bir kaynağı Microsoft bizlere bir analiz araçı ile sunmakta.Microsoft Datacenter TCO Analysis Tool‘a linke tıklayarak erişebilirsiniz.

dctco1

Bu araçı aslında kullanmak çok kolay raporu oluşturacak maliyetleri gösterecek değerlerin girilmesi gerekiyor bunun için ” Begin Assesment ” butonuna tıklıyoruz.Aşağıda yer alan ekran görüntüsünde olduğu gibi tüm bilgileri doğru bir şekilde girip ” Summit ” butonuna basmanız yeterli.

dctco2

Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi rakamlar , maliyetler sizlerle 🙂 artık yorumlamak size ve yöneticilere kalmış durumda.

 

Daha fazla detay görmek için ilgili başlıklardaki + butonuna basmanız yeterli olacaktır. Örnek olarak Executive Summary (Yönetici Özetine) basalım.

dctco4

Executive Summary detayları aşağıda görünmekte, isterseniz reset atarak yeniden işlemlere başlayabilir yada Print Report butonuna basarak raporun çıktısını alabilirsiniz.

dctco3

Ben bu tool’u çok beğendim umarım sizlerinde işine yarar,deneyenler lütfen çıkan sonuçların tutarlılığı konusunda bana bilgi verirse çok sevinirim..

Ka®a

 

 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.