;?>

Feed Rss

Intune ve EMS Abonelikleriniz artık Office 365 Portalda

09.05.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Bu makaleme başlamadan önce size birkaç soru sormak istiyorum. Merak etmeyin çok zor sorular değil. Ayrıca sizlerde bu soruları kendinize sormuş ve keşke şöyle yapılsaydı çok daha iyi olurdu demişsinizdir. Sorularım şu?

  • MS Azure kullanmadan geçen bir gününüz var mı?
  • Şirketinizin mobile aygıtlarını MS Intune ile yönetmeye başladınız mı?
  • MS EMS hesabınız var mı ve kullanmaya başladınız mı?
  • Office 365 kullanmayanınız kaldı mı?
  • MS OMS aboneliğinizle on-prem ve cloud yapınızı izlemeleriniz nasıl gidiyor?
  • MS Intune portal erişim linkini hemen söyleyebilir misiniz? Ya da MS OMS linkini?

PEKİ, son bir soru daha geliyor.

  • Bu ürünler için ayrı ayrı portal’lara bağlanmak yerine tek bir portal’dan erişmek ister misiniz? Cevabınızı duyar gibi oldum J

Bu soruları bir yere bağlayacağımı eminim anlamışsınızdır. Microsoft Online Services takımı her geçen gün yep yeni bulut hizmetlerini firmaların kullanımına sunuyor. Bu ürünlere erişmek için farklı farklı portal’lara giriyor ve benim gibi biraz da unutkansanız portal adreslerini hemen hatırlayamayabiliyorsunuz. Gönül ister ki tek bir portal’dan bu ürünlere erişmek mümkün olsa derken, Microsoft bizleri duyar gibi olmuş ve bazı ürünlere Office 365 Portal’dan erişimler sağlamış. Bunlar hangileri derseniz aboneliklerinize göre EMS ya da Intune Office 365 Portal’a ekleyebiliyorsunuz.

Ben sizlere birkaç soru sordum makalenin bu bölümüne kadar okuyanlarınızın da bana hemen şu soruları soracağınızı tahmin edebiliyorum.

  • EMS ve Intune portallar kalktı mı?
  • EMS ve Intune artık Office 365’in birer hizmeti mi oldu ?

Her iki sorunun da cevabı HAYIR J sadece erişim kolaylığı sunmak için Office 365 portal ‘a eklenebilir hale getirildiler.

Office 365 management portal’ahttp://portal.office.comgirenleriniz aşağıdaki ekran görüntüsünü görmeye alışkındır. Şimdi bir kaç adım adarak bahsettiğim gibi Intune aboneliğimizi de Office 365 yönetim portalına ekleyelim.


Bunun için Hizmet Satın Al (Billing) bölümüne gelerek yeni bir hizmet satın alabilir ya da satın aldığımız abonelik(leri) görebiliriz.


Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu satın aldığımız veya almaya karar verdiğimiz tüm abonelikler bu bölümde yer alıyor. Intune ya da EMS aboneliğimi ekleyerek artık Office 365 Portal üzerinden admin linkinin gelmesini sağlıyoruz.


Yönetici bölümüne Intune admin linkinin geldiğini görebilirsiniz. Office 365 Portal’a erişerek artık tek bir tıkla Intune yönetim paneline bağlanabiliriz.


Intune portala erişim için oturum açmam isteniyor, kullanıcı adı ve şifremi giriyorum.


Intune portala erişiyorum, artık kullanıma başlayabiliriz.


Makalenin giriş bölümünde sorular vardı, gelişme bölümünde sorular vardı, sonuç bölümüne de bir soru sıkıştırarak kapanış yapmak istiyorum.

  • Mevcut Intune müşterileri Office 365 portalı kullanarak nasıl bir fark görebilirler?

Password sayısını azaltarak erişim kolaylığı sağlayabilirler, bunun dışında DNS kurulumu, ödemeler, abonelikler ve deneme sürümlerinin aktivasyonunu rahatlıkla takip edebilirler.

Bol sorulu bir makaleyi de burada tamamlıyorum ve Microsoft bulut hizmetlerine tek bir portaldan erişebileceğimiz güzel günler diliyorum.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.