;?>

Feed Rss

OMS Portal Azure Portala Taşınıyor

09.03.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Benim de daha önce hem kendi blog’um hem de mshowto.org üzerinden teknik makalelerini yazdığım ve çok başarılı bulduğum bir ürünle ilgili size bilgi vermek istiyorum. OMS Portal artık Azure Portal’a taşınıyor. Haberimiz bu isterseniz biraz da detaylara bakalım. Microsoft bulut servislerini ( Azure, Office 365, EM+S, OMS v.d) kullananlarınız var bir süredir önemli bir çok çözümün Azure Portal içerisine dahil edildiğini görebilirler örnek vermek gerekirse Intune gibi. Bence bu yine Microsoft’un önemli stratejisi ve gelecek vizyonu, çünkü Azure her şeyin merkezine alınıyor. Aslına bakarsanız Azure portal, tüm Azure hizmetlerinin kalbi ve kaynakları sabitlemek için panolar, kaynakları bulmak için akıllı aramalar ve kaynak yönetimi için etiketleme gibi özelliklerle zengin bir yönetim deneyimi sunuyor. İzleme ve yönetim iş akışının birleştirilmesi, düzene koyulması için OMS portal yetenekleri Azure portal içerisine eklenmeye başlandı. OMS Portal’ın tüm özellikleri artık Azure Portal’ının bir parçası olarak kullanıma sunuluyor. Aslında, Azure portalı aktif kullananlar ya da gelişmeleri yakından takip edenler şunu fark etmiştir Traffic Analytics – Trafik Analizi gibi yeni özelliklerden bazıları yalnızca Azure Portal’da kullanılabilir olarak gelmekte. Görünen o ki OMS portal içerisinde yaptığımız her şeyi Azure Portal’da daha fazlası ile gerçekleştirebileceğiz.

Bu arada OMS portal resmi olarak 15 Ocak 2019 tarihinde emekliye ayrılacak yani artık OMS kullanımı için tek yer Azure Portal olacak. İsterseniz bu portal taşıması ile birlikte nelerin değişeceğine, neler yapmamız gerektiğine ve diğer detaylara bakmaya başlayalım.

Öncelikle neler değişiyor bunlara bakalım, aşağıdaki değişiklikler OMS portalının kullanımdan kaldırılmasıyla duyurulmaya başlanacaktır. Bu değişikliklerin her biri aşağıdaki bölümlerde daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır:

 • Yalnızca Azure portalında workspaces – yeni çalışma alanları oluşturabilirsiniz.
 • New alert management experience – Yeni uyarı yönetim deneyimi, Alert Management solution – Uyarı Yönetimi çözümünün yerini alır.
 • Kullanıcı erişim yönetimi Azure rol tabanlı erişim denetimi kullanılarak – RBAC, Azure portalında gerçekleştirildi.
 • Aynı işlevler çalışma alanı sorguları aracılığıyla etkinleştirildiğinden Application Insights Connector – Uygulama Trendleri Bağlayıcısı artık gerekli değildir.
 • OMS Mobile App kullanımdan kaldırılıyor.
 • NSG çözümü, Traffic Analytics çözümüyle sağlanan gelişmiş işlevsellik ile değiştiriliyor.
 • System Center Operations Manager’dan Log Analytics’e yeni bağlantılar için güncelleştirilmiş yönetim paketlerin yüklenmesi gerekiyor.
 • Update Management – Güncelleme Yönetimi’ndeki değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgi için bu linke bakmanız gerekmekte.

Okuduğumuz kadarı ile bu portal taşımasından dolayı gerçekleşecek olan değişiklikler bunlar, peki daha önce OMS portal kullananlar ne yapmalı şimdi de ona bakalım. Aslına bakarsanız çoğu özellik herhangi bir geçiş yapmadan çalışmaya devam edecek olsa da, aşağıdaki görevleri gerçekleştirmeniz gerekecektir:

 • Kullanıcı izinlerinizi Azure portalına taşımanız gerekiyor.
 • Güncelleme Yönetimi çözümünün geçişi hakkında ayrıntılı bilgi için yukarıda belirttiğim maddelerin sonuncusunda yer alan linkten faydalanabilirsiniz.

Peki, Kullanıcı erişimi ve rol geçişleri nasıl olacak diye merak ediyorsanız onu da kısaca şu şekilde açıklayalım. Azure portal erişim yönetimi OMS Portal’daki erişim yönetiminden daha zengin ve daha güçlüdür. Azure portalında zaten uygun erişime sahip olabilirsiniz. Bu durumda, herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez. Uygun erişime sahip olmadığınız birkaç durum var; bu durumda yöneticiniz size izin atamalıdır.

 • OMS portalında ReadOnly Kullanıcı izinleriniz var, ancak Azure portalında izinler yok.
 • OMS portalında Katılımcı izinleriniz var, ancak Azure portalında yalnızca Reader erişimi var.

Her iki durumda da, yöneticinizin size uygun rolü aşağıdaki tablodan el ile ataması gerekir. Bu rolü kaynak grup veya abonelik düzeyinde atamanızı öneririz. Her iki durum içinde kısa bir sürede daha fazla bilgi sağlanacaktır diye düşünüyorum.

Yukarıdaki önemli detaylardan sonra birkaç bilgi daha vererek yazımı sonlandırmak istiyorum. Artık OMS portalı kullanarak yeni çalışma alanları oluşturamayacaksınız. Azure portaldan yeni bir çalışma alanı oluşturmak yine çok kolay bunun için tek yapmanız gereken Azure portalından Log Analytics’e gelmeniz ve yeni workspace – çalışma alanı oluşturmanız olacaktır. Ayrıca benim de daha önce ki OMS makale serisinde çok beğendiğimi belirttiğim OMS Mobile Uygulaması OMS portalı ile birlikte emekliye ayrılıyor. OMS mobil uygulaması yerine, BT altyapınız, gösterge panolarınız ve kaydedilmiş sorgularınız hakkındaki bilgilere erişmek için, Azure portalına doğrudan mobil cihazınızdaki tarayıcınızdan erişmeniz gerekecektir.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir