;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Stack Hakkında İlk Notlar

05.11.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Microsoft hız kesmeden bulut ürünlerine ait yenilikleri bizlere duyurur ve tanıtırken diğer ürünlerde yaptığı değişiklik veya yeni sürümlerin bilgilerinide bizlerle paylaşıyor. Aslında Microsoft son birkaç yıldır büyük bir dönüşüme imza atıyor ve tüm gelecek planlamasını bulut ürünlerine göre yapıyor. Bulut tarafına yaptığı bu önemli değişiklikler Enterprise segmentteki müşterileri tarafından da takip ediliyor.

Microsoft özellikle Enterprise segment grubunda yer alan firmaların bulut dönüşümüne olan endişeleri yüzünden bu segment için özellikle hibrit bulut modelini desteklemekte ve bu modele uygun ürünleri çıkarmayı hedeflemektedir. Bunlardan bir tanesi olan Windows Azure Pack kurum içi yapıda hibrit bulut hizmeti sunan self-service portal üzerinden Windows Server, System Center, SQL Server gibi ürünlerin entegre olarak çalıştığı veri merkezinin önünde duran web portal hizmeti olarak konumlandırılıyor.

Microsoft hibrit bulut modelini teşvik etmek için geçtiğimiz haftalarda Chicago’da yaptığı Microsoft IT Pro Ignite etkinliğinde Microsoft Azure Stack’i duyurdu.Microsoft Azure Stack ürününe ait ilk ekran görüntüsünü ve ilgili videoyu aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

azurestack

Microsoft Azure Stack ürünü ile birlikte gelecek yeni özelliklerin bir kısmını aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

• Ölçeklenebilir ve esnek yazılım tanımlı Ağ Denetleyicisi ve Depolama Spaces ile doğrudan otomatik senkronizasyon ve yük devri
• Yazılım tanımlı güvenlik için VM Ekranlı ve Güvenlikli Sunucular
• Organizasyonları, bölümleri ve iş yüklerini güvenli birşekilde ayırma
• Merkezi kontrol, erişim takibi ve yönetim hakları
• Birleştirilmiş altyapı çözümü
• Basitleştirilmiş özel / barındırılan bulut dağıtım

İlerleyen dönemde Microsoft Azure Stack ile ilgili gelişmeleri yine buradan sizlerle paylaşacağım.

Not: Windows Azure Pack’in yerine Microsoft Azure Stack’in geldiği yani Windows Azure Pack’in Azure Stack olduğu bir kısım tarafından söylenirken bir kısım ise Microsoft Azure Stack’in Windows Azure Pack 2.0 olmadığı yönünde 🙂 Bu keyifli tartışmayı netleştirmek için daha fazla araştırma yapıp sizlerle paylaşacağım. Bu konuda yazılmış iki ayrı makaleye ait linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

http://windowsitpro.com/azure/windows-azure-pack-become-azure-stack

http://www.danielstechblog.de/what-is-azure-stack/

Ka®a

One Response to Microsoft Azure Stack Hakkında İlk Notlar

  1. Pingback: Microsoft Azure Stack Donanım Gereksinimleri - Mustafa Kara – MVP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir