;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Stack Donanım Gereksinimleri

12.22.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Microsoft Azure Stack için donanım gereksinimlerini benim de büyük bir hayranlıkla takip ettiğim, Windows tarafındaki en yetkili ve teknik kişilerden bir tanesi olan Jeffrey Snover tarafından açıklandı. Jeffrey Snover‘ın Azure Stack donanım gereksinimlerini anlattığı video’yu birazdan sizlerle paylaşacağım ama Azure Stack nedir ? Ürün hakkında çok fazla bilgim yok ancak öğrenmek istiyorum diyenleriniz için Mayıs ayında yazmış olduğum Microsoft Azure Stack Hakkında İlk Notlar makalesinin linkini paylaşıyorum.

Jeffrey Snover‘ın anlatımı ile Microsoft Azure Stack Donanım Gereksinimleri:

Azure Stack Teknik Önizleme (PoC) Donanım Gereksinimleri.

Aşağıdaki tabloda yer alan donanım gereksinimleri Azure Stack Teknik Önizleme sürümünü tek bir sunucuda en iyi sonuçla PoC’lerini yapabilmek için tasarlanmış olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu gereksinimlerin sadece PoC sürümü için geçerli olduğunu ve gelecek sürümlerde değişebileceğini unutmayınız.

Bileşen Minimum Önerilen
Formun Üstü
Compute: CPU

Formun Altı

Dual-Socket: 12 Fiziksel Çekirdek Dual-Socket: 16 Fiziksel Çekirdek
Compute: Memory 96 GB RAM 128 GB RAM
Compute: BIOS Hyper-V Etkin (SLAT Desteği ile) Hyper-V Etkin ( SLAT desteği ile)
Network: NIC Windows Server 2012 R2 Network Int.Card için sertifika desteği gerekmektedir, hiçbir özel özellik gerektirmez Windows Server 2012 R2 Network Int.Card için sertifika desteği gerekmektedir, hiçbir özel özellik gerektirmez
Disk Sürücüsü: İşletim Sistemi İşletim sistemi için 200 GB’lık SSD ve HDD 1 disk İşletim sistemi için 200 GB’lık SSD ve HDD 1 disk
Disk Sürücüsü: Genel Azure Stack POC Verisi 4 disk. Her disk kapasitesinin en az 140 GB olarak sağlanması gerekmektedir. (SSD ya da HDD) 4 disks. Her disk kapasitesinin en az 250 GB olarak sağlanması gerekmektedir.
Donanım logo sertifikasyonu Certified for Windows Server 2012 R2

Formun Altı

Depolama Ayrıntıları
Veri disk sürücüsü yapılandırma: Tüm veri sürücüleri aynı tipte (SAS veya SATA) ve kapasite olmalıdır. SAS disk sürücüleri kullanılırsa, disk sürücüleri, tek bir yoldan eklenmelidir (MPIO yoktur, multi-path support desteği sağlanır)
HBA Konfigürayon Seçenekleri:
1. (Tercih) Simple (Basit) HBA
2. RAID HBA – Adapter “pass through” modda yapılandırılmak zorundadır
3. RAID HBA – Diskler Tek Disk, RAID-0 olarak yapılandırılmış olması gerekir
Desteklenen Bus ve Ortam türü (Media Type) Kombinasyonları:
• SATA HDD
• SAS HDD
• RAID HDD
• RAID SSD (Medya türü bilinmeyen / belirtilmemiş ise*)
• SATA SSD + SATA HDD**
• SAS SSD + SAS HDD**

* Pass-through yeteneği olmayan RAID kontrolörler media type tanımıyor olabilir. Böyle kontrolörler HDD ve SSD tanımlanmamış olarak işaretler. Bu durumda, SSD kalıcı depolama yerine önbelleğe cihazı olarak kullanılacaktır. Bu nedenle, o SSD’leri Microsoft Azure Stack POC bu şekilde deploy edebilirsiniz.

** Katmanlı depolama için, en az 3 HDD olmalıdır.

Örnek HBA’ler: LSI 9207-8i, LSI-9300-8i veya LSI-9265-8i pass-through yeteneğine sahip

Kaynak:
http://blogs.technet.com/b/server-cloud/archive/2015/12/21/microsoft-azure-stack-hardware-requirements.aspx?wt.mc_id=WW_ABG_CLD_OO_SCL_TW

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir