;?>

Feed Rss

N Serisi: GPU’lu İlk Azure Sanal Makineler

12.16.2016, Bulut Bilisim, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Geçtiğimiz aylarda önizleme olarak kullanıma sunulan GPU’lu ilk Azure sanal makineler genel kullanıma açıldı. N Serisi Azure VM’ler yüksek grafik gücüne sahip olmak isteyen Azure kullanıcılar için NVIDIA ile geliştirilmiş özel seri sanal makineler olarak karşımıza çıkmakta. N Serisi sanal makineler iki kategoride sunulmakta, bunlar NC ve NV serisi. Herhalde makalenin giriş kısmından N Serisi Azure Sanal makineleri makalenin ilerleyen bölümlerinde daha fazla detaylandırılacağım anlaşılmıştır.

Girişi bölümünden bahsettiğim üzere N Serisi VM’ler iki kategoriye ayrılı bunlar NC ve NV serisi olarak Azure VM’ler arasında giriyor. Kısaca bu kategori farkına ilk önce bakalım.
NC Serisi (computed-focus GPUs) Tesla K80 GPU’lar tarafından desteklenmekte ve public cloud’da bulunan en hızlı GPU’yu sunmaktadır. Ayrıca, diğer cloud vendor’larının aksine, bu yeni VM’lerin GPU’ları bare metal performansına yakın disk aygıt ayıracı (discreet device assignment – DDA) aracılığıyla ortaya çıkarmaktadır. 

NV-Serisinde ise daha fazla görselliğe odaklanılmıştır. Veri hareketi, bulutta üretilen büyük veri kümelerini kullanan HPC senaryolarında geleneksel olarak zor olmuştur. Azure NV-Serisi ile Azure’de Tesla M60 GPU’larını ve NVIDIA GRID’i hızlandırılmış remote desktop uygulamaları ve virtual desktop senaryoları için kullanabileceksiniz. Asuri’deki bu güçlü görselleştirme GPU’larıyla, üstün grafik yeteneği elde ederek hassas iş yükleri çalıştırmak için grafik yoğun iş akışlarını görselleştirebileceksiniz.

N Serisi makineleri test etmek isteyenler kurulum ve test aşamalarının detaylarına bu linkten erişebilirler, ayrıca N Serisi makinelerin fiyatları içinde bu linke bakabilirler.

Fiyatlar diğer Azure VM’lere göre yüksek olsa da 🙂 aşağıdaki Full HD çözünürlüğe bakıp yüksek grafik gücüne sahip uygulamalar için diğer makineler ile karıştırılmaması gerektiğini ayrıca vurgulamak istiyorum.

Sanal Masaüstü (Virtual Desktop), Uzak Masaüstü (Remote Desktop) kullanımı istenilen performansın alınamadığı AutoCad, Rhinoceros 3D v.b yüksek grafik desteği gerektiren uygulamalar için N Serisi VM’lerin iyi bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Özellikle İnşaat, Mimarlık, Tasarım ve benzer diğer sektörlerin ihtiyaçlarına en hızlı şekilde cevap verecek hizmet olarak Azure abonelerine sunulmakta.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

2 Responses to N Serisi: GPU’lu İlk Azure Sanal Makineler

  1. Pingback: Azure N Serisi Windows Sanal Makinelerin GPU Driver’larını Kurma - Mustafa Kara – Microsoft MVP

  2. Pingback: Yeni VM Boyutları için Destek - Mustafa Kara – Microsoft MVP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir