;?>

Feed Rss

Veri Merkezinin Azure Genişletilmesi için Hazırlanmış Referans Mimari Aracı

06.30.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Müşteri ziyaretlerimizde ve çözüm toplantıların birçoğunda müşterilerimiz on-prem’deki veri merkezlerini Azure platformuna genişletmek istediklerini ancak Azure yapısındaki servislere ve bu servislerin altında yer alan bileşenlerin neler olduklarını merak ettiklerini ve öğrenmek istediklerini gördüm. Bu yazımızda veri merkezinin Azure genişletme referans mimarisini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Veri merkezindeki alt yapı tasarımının Azure platformundaki karşılıklarını gösteren bu kaynağı gerçekten çok beğendim. Sol taraf On-Prem veri merkezini sağ tarafta Microsoft Azure temsil ediyor.

Layers yazısına tıklayarak aşağıdaki gibi bir menü açılıyor ve kendi veri merkezinizdeki bileşenleri işaretleyerek veya kullanmayacaklarınızı kaldırarak Microsoft Azure veri merkezi tasarım mimarsinin oluşmasını kısa bir sürede tamamlayabiliyorsunuz.

Bu yararlı referans mimari dokümanını linkten indirebilirsiniz.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.