;?>

Feed Rss

Azure SR Kapasite Planlama Aracı

02.24.2016, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Azure Site Recovery ile ilgili blogumda sizlere farklı başlıklarda uzun bir makale serisi oluştururken bu yararlı araç ile karşılaştım ve sizlere aktarmak istedim. Azure SR kapasite planlaması yapmak isteyenler için kolay ve kullanışlı bir aracı sizlere tanıtacağım.

Öncelikle bu aracı ücretsiz olarak indirebileceğiniz linki paylaşmak istiyorum. Microsoft Azure Site Recovery Capacity Planner download linki. Sonrasında nasıl kullanılacağı hakkında kısa bir özet yapıp yazıyı tamamlayacağım.

Download ettikten sonra içeriği ve düzenlemeyi etkinleştirin sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi planlama tipini seçin. İlk olarak size Quick Planner (Hızlı planlamayı) göstermek istiyorum.

Input kısmından girişleri yapıp, sonuçları hemen alabilirsiniz, burada dikkat etmeniz gerekenler, Azure SR senaryonuz, sanal makine sayınız, vhd’ler ve disklerin boyutları. Eğer herhangi bir hata yaptığınızı düşünüyorsanız “Reset to Defaults” butonuna basarak tüm ayarları varsayılana alabilirsiniz.

Quick planner bu şekilde çalışıyor ve sonuçlar veriyor, birde Detailed Planner (detaylı planlamaya) bakalım.

Öncelikle aşağıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi bu sefer planlama tip olarak Detailed Planner seçilir ve excel sizi diğer sheet’e yönlendirir.

Workload Qualification sayfasından değerler kontrol edilir ve isteğe göre düzenlenir ve Submit data to planner tool butonuna tıklanır.

Capacity Planner sayfasından planlama sonuçlarına erişilir.

Umarım Azure SR kapasitelerinin nasıl hesaplanacağını merak edenleri rahatlatacak bir makale olmuştur.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir