;?>

Feed Rss

İstenmeyen e-posta sayısı düşüşte

01.09.2011, Genel, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Spam e-posta yayan botnetlerin faaliyetlerinde yüzde 75’lere varan düşüşler görüldü. Ancak uzmanlar yeni bir dalganın geleceği konusunda uyarıyor.

spamrapor

İnternet kullanıcılarını çileden çıkaran istenmeyen e-posta gönderiminde son aylarda düşüş gözleniyor. Ağustos 2010’da günde 200 milyarı bulan spam e-posta sayısı, Aralık’ta 50 milyara geriledi.

Spam sayısındaki bu düşüşü ihtiyatla karşılayan siber güvenlik uzmanları, yeni yılda yeniden yükseliş olabileceğini söylüyor. Symantec siber güvenlik firması uzmanları, en büyük spam göndericisi olan 3 ‘botnet’in 2010 sonlarına doğru faaliyetlerini yavaşlattığını, bunun yeni bir reorganizasyonun habercisi olabileceğini düşünüyor.

Bu botnetlerin en büyüğü olan Rustock, Ağustos’ta gönderilen tüm spamlarin yüzde 47’sine sahipken, Aralık’ta bu oran yüzde 0.5’e geriledi. Uzmanlara göre bu botnetler, belirli dönemlerde ortadan kaybolup yeni kimlik ve spam ağlarıyla faaliyetlerine kaldığı yerden devam edebiliyor.

Öte yandan spam postalara karşı örgütlenme ve yasal girişimlerin de etkili olabileceği belirtiliyor. Avrupa Birliği ve Uzak Doğu’da spam mesajlara karşı getirilen yeni yasalar, bu tür botnetlerin yöneticilerine ciddi cezai yaptırımlar öngörüyor.

Kaynak:NTVMSNBC

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir