;?>

Feed Rss

Microsoft Azure File Storage Nedir ?

04.15.2016, Bulut Bilisim, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Network yapısının yıllarca önce yaygınlaşması sunucu sistemlerinin daha fazla istemciye hizmet vermesine yol açtı ve bugüne kadar biz kullanıcılara pek çok alışkanlık kazandırdı. Herhalde bunlardan en popüleri File Server ve onlara network üzerinden erişimimizdir. Gün içerisinde pek çok kez o dosya nerede yolunu söyler misin şeklinde konuşmalar sıkça yapılmaktadır 🙂 Şimdi diyeceksiniz bunun Microsoft Azure konusu ile ne alakası var, kaç yıllık bir kullanımı şimdi niye yeniden bize anlatıyor dediğinizi duyar gibiyim. Bugün size yep yeni bir Azure teknolojisini File Storage hizmetinin ne olduğunu anlatacağım.

Yukarıdaki giriş bölümünü açarsak, artık UNC (Universal Naming Convention = Ağdaki bir paylaşımın ağ yolu) bilgisini girerek Azure’daki bir dosyayı kendi bilgisayarımıza kopyalayabilecek durumdayız. Peki nasıl çalışıyor diye merak ediyorsanız Azure File Storage SMB 2.1 ve SMB 3.0 protokollerini destekliyor dosya bazlı işlem yapabilmemizi sağlıyor.

Kısacası artık Azure File Storage içerisindeki dosyalarınıza şu formatta erişebileceksiniz \\<account name>.file.core.windows.net\<share name> 

Daha fazla bilgi için bu yazıyı okumanızı öneririm.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir