;?>

Feed Rss

System Center 2012 R2 ürünlerinin tamamının alt yapı sistemlerine dahil edilmesinin çok önemli olduğunu daha önceki bir çok yazımda okumuşsunuzdur. Bunun nedenlerini tekrar tek tek yazmak istemiyorum ama tüm System Center 2012 R2 ürünleri best practice’lere göre tasarlanır ve konfigüre edilirse herşeyin otomasyonlu, ölçeklenebilir ve kolay kullanılabildiği Private Cloud yapısı oluşmuş olur.

System Center 2012 R2 ürünlerinin tamamını en basit tabiriyle kurmaya karar verdiniz, bu bileşenleri nasıl dağıtmanız gerektiğini düşünüyorsanız, minimum kaç bilgisayara ihtiyacınızın olduğunu bilmek istiyorsanız ve hangi bileşenler bir arada olamaz gibi sorulara yanıtlar arıyorsanız bu makalede cevaplar bulabileceksiniz.

Tüm System Center bileşenleri dağıtmak için en az dört bilgisayara (fiziksel ya da sanal sunuculara) ihtiyacınız olacaktır. Tüm System Center bileşenleri performans sorunları ve düzgün çalışamama gibi nedenlerle aynı bilgisayarda bir arada bulunamazlar. Aşağıdaki dört bileşenden hiçbiri aynı bilgisayarda bulunamazlar:

  • DPM Management Server
  • Operasyon Manager Management Server
  • Service Manager Management Server
  • Service Manager Data Warehouse Management Server

Buna ek olarak, Configuration Manager ve Virtual Machine Manager veritabanları aynı bilgisayarda yüklü olamaz. Kalan System Center 2012 R2 bileşenlerinden App Controller, Orchestrator ve VMM birbirleriyle ve önceki listede yer alan dört bileşen ile bir arada bulunabilir. Bu nedenle, en az dört bilgisayar ile System Center 2012 R2 tüm bileşenlerin dağıtmak gerekmektedir.

Ayrıca System Center 2012 R2 bileşenlerini sanal makinelere kurulabilmektedir.

Kaynak:https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn281928.aspx

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.