;?>

Feed Rss

System Center Operations Manager 2007 R2 Database Kurulumu

11.10.2011, Makale, System Center Operations Manager, by , .

SCOM 2007 R2 temel tasarımı gereği birden fazla veritabanı kullanır.Bazı veritabanları opsiyonelken bazılarıda zorunludur.Bu veritabanları;

 • Operations Manager Database
 • Operations Manager Data Warehouse Database
 • Audit Collection Database’dir
 • Reporting Database

En temel olmazsa olmaz veritabanı Operations Manager’dır. Her Operations Manager 2007 management group için bir adet operasyonel veri tabanı bulunur. Operations Manager Database management group içerisindeki tüm konfigürasyonu ve agentlar tarafıdan toplanan ve işlenmiş verileri saklar.

Microsoft SQL Server 2005 SP2 yüklü veya üstü bir sunucu üzerinde yapılandırılabilir

SCOM 2007 R2 tarafından desteklenen MS SQL Server sürümlerini aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb309428.aspx

MS SQL Server 2008 R2 kurulumunun nasıl yapıldığını merak edenler için aşağıdaki linki paylaşıyorum.

http://www.mshowto.org/reporting-services-ile-sql-server-2008-r2-kurulumu.html

Ayrıca OperationsManager veritabanı için genel tasarım sırasında aşağıdaki temel noktalar göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Disk,Memory ve İşlemci
 • Ağ hızı
 • İşlevsel veri toplama oranı
 • Operation Console ve SDK istemcisi sayısı
 • Uygun bir disk alt sistemi seçimi
 • Veri dosyaları ile log dosyalarının yerleşimi
 • 64 bitlik donanım ve işletim sistemi kullanımı
 • Batarya yedeklemeli yazma-tamponu’a sahip disk kontrol kartı kullanımı

Operations Manager 2007 R2 Veritabanı Bileşeninin Kurulumu aşağıda anlatılmaktadır.

Operations Manager kurulum CD’sinden “SetupOM.exe” uygulamasını çalıştırınız.

Açılan pencerede “Check Prerequisites” seçeneği ile kurulum ön koşullarını kontrol eden sihirbazı başlatınız.

Açılan pencerede “Operational Database” seçeneğini işaretleyerek “Check” butonuna klikleyiniz ve sunucunun tüm ön koşulları sağladığına emin olunuz. Eğer ön koşulu sağlamayan bileşenler varsa, eksik bileşenleri yükleyip tekrar ön koşulları kontrol ediniz.

Kurulum ekranında “Install Operations Manager 2007” seçeneğini işaretleyerek kurulumu başlatınız.

Açılan hoş geldiniz (Welcome to the System Center Operations Manager 2007 Setup Wizard) ekranında “Next” tuşu ile ilerleyiniz.

Bir sonraki ekranda “I accept the terms in the license aggrement” seçeneğini işaretleyerek “Next” tuşu ile ilerleyiniz.

Bir sonraki ekranda Kullanıcı Adı (User Name) ve Kuruluş (Organization) bilgilerini doldurarak “Next” tuşu ile ilerleyiniz.

Bir sonraki ekrandaki bileşenlerden Database (Veritabanı) dışındaki bileşenler kurulmayacak şekilde seçenekleri yapılandırınız. İhtiyaç doğrultusunda kurulum lokasyonunu da değiştirebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda “Management Group Name” bölümünüze Operations Manager 2007 Yönetim Grubunuza (Yönetim Grubu’nun ne olduğu ile ilgili lütfen tasarım dokümanını inceleyiniz) vereceğiniz ismi giriniz.”Configure MOM Administrators” bölümünde

Operations Manager mimarinizde en üst düzey yönetici olarak atamak istediğiniz grubu seçiniz (burada seçtiğiniz grup daha sonra değiştirilebilmektedir), eğer ne seçeceğinizden emin değilseniz varsayılan değeri ile bırakınız.

Bir sonraki ekranda Operations Manager 2007 mimarinizin operasyonel veritabanının oluşturulacağı SQL Server 2005 sunucusunu ve sunucunun hizmet verdiği portu seçiniz (Emin değilseniz varsayılan değerlerinde bırakınız)

Bir sonraki ekranda oluşturulacak Operations Manager 2007 veritabanının ismini ve veritabanı için ayrılacak başlangıç boyutunu seçiniz. Advanced tuşuna basarak veritabanı dosyasının ve log (kayıt) dosyasının saklanacağı dizinleri belirtebilirsiniz.

 • Veritabanı dosyası ile log dosyasının farklı donanımlar üzerinde saklanması performans açısından önemlidir.

Diğer ekranlarda “Next” butonlarına klikleyerek ilerleyiniz ve son ekranda “Install” butonuna klikleyerek kurulumu başlatınız.

Kurulum tamamlanınca “Finish” butonuna klikleyerek kurulumu tamamlayınız.

Bir Sonraki Makalede Görüşmek üzere…

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.