;?>

Feed Rss

System Center Service Manager Sizing Tool

07.10.2015, Makale, System Center Service Manager, by , .

System Center Service Manager ile proje yapanlar birazdan bahsedeceğim SCSM araçlarını çok iyi bilirler. Özellikle proje öncesi yapılan analizlerde sistem gereksinimlerinin ve kapasitelerin çıkarılması aşamasında sizing (boyutlandırma) araçları büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Öncelikle bu aracı nereden indireceğinizden başlamak istiyorum, sonrasında nasıl kullanacağınızı anlatacağım. SCSM Sizing Tool bu linkten ücretsiz olarak indirilebilir. İndirdiğiniz zip dosyasının içerisinde aşağıda ekran görüntüsü yer alan dosyalar yer almaktadır.

SCSM Sizing Tool

Bu dosyaları tek tek saymak istemiyorum ama içerisinde SCSM Visio stencilları, Size exceli ve diğer Visio tasarımlar bulunmaktadır.

SM2012_Sizer.xlsm ‘yi sizlere biraz daha anlatmak istiyorum. Bu excel dosyası SCSM’nin boyutlandırılması ve kapasitelerinin çıkarılması için kullanılmaktadır. Bir kaç adımda sizde proje yapacağınız yerin boyutlarına göre en uygun sunucu sayısı, kapasitesi ve tasarımı çıkarabilirsiniz.

Örnek ekran görüntüleri:

SCSMSizing1

 

SCSMSizing2

 

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.