;?>

Feed Rss

TechEd 2013 Konferansında Öne Çıkan Başlıklar (W2K12 R2,SC 2012 R2,Windows 8.1 Sürümleri Geliyor!!)

06.10.2013, Bulut Bilisim, Makale, System Center Operations Manager, by , .

Microsoft’un en önemli konferanslarından bir tanesi olan TechEd bu yılda bir çok ülkede gerçekleştirildi.TechEd 2013 Kuzey Amerika etkinliği ise 3 -6 Haziran günleri arasında New Orleans’ta yapıldı.Bu etkinlikte en önemli konu başlıkları ve öne çıkan konular ise sunucu sistem yükseltmeleri (Windows Server 2012 R2,System Center 2012 R2,SQL Server 2014 v.b) ve Windows Blue yani 8.1 sürümünün çıkacağının duyurulmasıydı.

Bu seneki konferansta öne çıkan başlıklardan bahsettiğimize göre şimdide bu başlıkları çok kısa özetlerle açıklayayım.

Windows 8.1

Microsoft müşterilerine en yeni işletim sisteminin adını Windows 8.1 olarak çıkacağını duyurdu. Bu sürüm mevcut Windows 8 müşterilerine ücretsiz yükseltme olanağı ile sunulacağı belirtildi. Ayrıca 26 Haziran tarihinde hazır olacağı ve yıl bitmeden son sürümün raflarda yerini alacağını tüm katılımcılara aktarıldı.

Aşağıda Windows 8.1 ile gelecek yeni özelliklerin neler olduğu yer almaktadır:

 • Gelişmiş özelleştirme
 • Grup Policy ile Başlat Ekran’ı yönetimi
 • Mirrorcast olarak adlandırılan yeni bir özelikde bu etkinlikte duyuruldu. Windows 8.1 ve PowerPoint için yeni bir özellik olup kablosuz cihazlar ile sunumların kolayca yönetilmesi sağlanacak.
 • Uygulamalar Windows Intune ile bulut üzerinden yönetilebilecek.

Windows Server 2012 R2

Daha önceki yıllardan da alışık olduğumuz R2 sürümlerine yine devam edileceği duyuruldu ve Windows Server 2012 R2 ‘nin bu yılın sonuna doğru raflarda olacağı belirtildi.

 • Çalışma Klasörlerinde Dropbox özelliği ile daha az kullanımı olan uygulamaların kullanımını görmeyi sağlayan yeni bir özellik olarak ortaya çıkıyor
 • Şirketi içi yapıda kullanılan (On-Premise)Active Directory artık Windows Azure Active Directory ile çalışır hale getirildi.
 • Depolama alanları için gelişmiş performans ve ölçeklenebilirlik özellikleri getirilmekte.
 • Sana ağlar için VPN ağ geçidi gelmekte.
 • Ayrıca Hyper-V tarafında çok önemli gelişmeler bu sürümle olacak.Bunlardan bir tanesini yazmak istiyorum.Belkide benim gibi bir çok Hyper-V kullanıcısı için yıllardır beklediği Kopyala / Yapıştır özelliği bu sürüm ile artık gelmek J Vmware ‘cilerin sürekli başımıza kalktığı bu özellikte artık kullanımda J

Windows Azure

Window Azure’a çok fazla yeni özellikle eklenmiştir isterseniz bunları madde madde sıralayalım:

 • Dakika başına fatura.
 • Durdurulmuş sanal makineler için herhangi bir ücret alınmayacak
 • MSDN aboneleri için özel oranlarla çok daha uygun dev / test senaryoları yapma.
 • Windows Server 2012 ile aynı Hyper-V hiper kullanma olanağı
 • Kredi kartı faturaları tutmak için portal içine doğrudan ne kadar kullanıldığı görülebilir
 • Windows Azure Active Directory artık Windows Server 2012 şirket içi Active Directory ile çalışır hale getirildi
 • Windows Azure Paketi (WAP) duyuruldur. Bu Windows Server (aka proje K’tau) için Windows Azure Hizmetlerinin yeni adıdır. Bu burada detaylı teknik incelemeyi bu linkten yapabilirsiniz (http://t.co/ahLGIn2zOQ)
 • Hyper-V Kurtarma Yöneticisi ile siteler arasında sanal makineleri kurumsal düzeyde çoğaltmaya olanak sağlıyor.

Ayrıca System Center 2012 R2 Sürümün çıkacağı ve SQL Server 2014’ün geleceği konusunda duyurular yapıldı.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.