;?>

Feed Rss

System Center Operations Manager 2007 R2 Management Server Kurulumu

11.06.2011, Makale, System Center Operations Manager, by , .

Merhaba bu yazımda sizlere SCOM 2007 R2′nin özellikle büyük yapılarda çok kullanılan MS rolünün kurulumundan bahsedeceğim.Kuruluma başlamadan önce MS sunucuyu kısaca tanıyalım.
Operations Manager 2007 R2 tasarımı, bir ya da birden fazla Management Group ve bunlar arasındaki ilişkiden oluşur.

Bir Management Group, oluşturan bileşenler aşağıda sıralanmıştır.

  • Bir Operations Manager Veritabanı
  • Operasyon Konsolu
  • Bir Root Management Server
  • Kurulu agentlar

MS sunucu dışında yer alan diğer rolleri ve bileşenleri merak ediyorsanız aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/system-center-operations-manager-2007-r2-olusturan-bilesenler.html

Kurulum işlemine başlayabiliriz bunun için Operations Manager kurulum CD’sinden “SetupOM.exe”.Açılan pencerede “Check Prerequisites” seçeneği ile kurulum ön koşullarını kontrol eden sihirbazı başlatınız.


Açılan pencerede “Server”, “Console” ve”Power Shell” seçeneklerini işaretleyerek (Console ve Powershell zorunlu değil) “Check” butonuna klikleyiniz ve sunucunun tüm ön koşulları sağladığına emin olunuz. Eğer ön koşulu sağlamayan bileşenler varsa, eksik bileşenleri yükleyip tekrar ön koşulları kontrol ediniz. Ön koşulları sağladığınız zaman “Close” ile ekranı kapatınız.2048 MB Ram uyarısını görüyorum kuruluma bu uyarıya rağmen devam edeğim.


Kurulum ekranında “Install Operations Manager 2007 R2 ” seçeneğini işaretleyerek kurulumu başlatınız.


Açılan hoş geldiniz (Welcome to the System Center Operations Manager 2007 R2 Setup Wizard) ekranında “Next” tuşu ile ilerleyiniz.


Bir sonraki ekranda “I accept the terms in the license aggrement” seçeneğini işaretleyerek “Next” tuşu ile ilerleyiniz.


Bir sonraki ekranda Kullanıcı Adı (User Name) ve Kuruluş (Organization) bilgilerini doldurarak “Next” tuşu ile ilerleyiniz.


Bir sonraki ekrandaki bileşenlerden Database (Veritabanı) ve Web Console dışındaki bileşenlerin tamamı kurulacak şekilde seçenekleri yapılandırınız. İhtiyaç doğrultusunda kurulum lokasyonunu da değiştirebilirsiniz.


Operational Database olan sunucu ,database ismi ve port numarası giriniz ve devam ediniz.


Bir sonraki ekranda Operations Manager sunucunuzun kullanacağı “Management Server Action Acount” hesabını tanımlayınız.

Bu hesap Operations Manager sunucunuzun, yönetilecek bilgisayarlara ajanları kurarken veya kaldırırken, sağlayıcılardan operasyonel veri toplarken veya karşı görev çalıştırırken kullanacağı hesaptır.


Bir sonraki ekranda Operations Manager sunucunuzun kullanacağı “SDK and Config Service Account” hesabını tanımlayınız.

  • Bu hesap Oprations Manager veitabanındaki bilgileri güncellerken ve okurken kullanılan hesaptır. “SDK and Configuration” hesabı için kullanılan kimlik bilgisi Operations Manager veritabanında “sdk_user” rolüne atanacaktır.
  • “SDK and Config Service” hesabı Root Management Server (RMS) üzerinde yerel yönetici (local administrator) yetkisine sahip olmalıdır.
  • Eğer Operations Manager veritabanı RMS sunucundan farklı bir sunucuya kurulduysa ve “SDK and Configuration action” hesabı iin Local System hesabı seçildiyse, “Management Server” sunucusunun bilgisayar hesabı veritabanı üzerinde sdk_user rolüne eklenecektir.


Bir sonraki ekranda “Next” butonuna klikleyerek ilerleyiniz.


Bir sonraki ekranda “Next” butonuna klikleyerek ilerleyiniz.


Bir sonraki ekranda “Install” butonunu klikleyerek kuruluma başlayınız.


Kurulum işlemi bir süre devam edecektir.


Sonrasında kurulum tamamlanmış olur.


Bir Sonraki Makalede Görüşmek üzere….

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.