;?>

Feed Rss

System Center Operations Manager 2007 R2 için Tavsiye Edilen Antivirüs Exclusion Tanımları

11.08.2011, System Center Operations Manager, Tips and Tricks, by , .

Bir çok şirket virüslerden gelebilecek zararlara karşı antivirüs yazılımları kullanmaktadır.Bu yazılımlar SCOM 2007 R2 performansını etkileyebileceği gibi aynı zamadan sağlıklı çalışmasını doğru alertler yollamasına engel olacaktır.Antivirüs yazılımında aşağıdaki exclusion tanımlamalarının yapılması önerilmektedir.

Operations Manager Sunucusu:

 • \Program Files\System Center Operations Manager\…\Health Service State ve tüm alt klasörleri
 • starttracing.cmd komutunda belirtilmiş olan %windir%\temp\OpsMgrTrace klasörü

Operations Manager Ajanı :

 • \Program Files\System Center Operations Manager\…\Health Service State ve tüm alt klasörleri
 • starttracing.cmd komutunda belirtilmiş olan %windir%\temp\OpsMgrTrace klasörü

Veritabanı sunucusu :

 • OpsMgr ve Veriambarı veritabanları klasörleri ve diğer tüm veritabanı klasörleri

OpsMgr Console:

 • \Documents and Settings\<USER>\Local Settings\…\Microsoft.MOM.UI.Console klasörü

Ek klasörler :

 • %kurulumklasoru%\Health Service State
 • % kurulumklasoru %\Config Service State
 • %i kurulumklasoru %\SDK Service State
 • % kurulumklasoru %\tools\tmf
 • %windir%\temp\OpsMgrTrace

SQL Database Servers:Operations Manager bileşenleri tarafından kullanılan SQL Server veritabanı dosyalarına ek olarak sistem veritabanlarıda LDF ve MDF uzantıları için antivirüs taramasından muaf olmalıdırlar.

Uzantıya göre Exclusionlar: Gerçek zamanlı, zamanlanmış antivirüs tarayıcılar, Operations Manager’ın hem ajan hemde management server’ları tarafından kullanılan aşağıdaki uzantıları taramaması için ayarlanmalıdır.

 • EDB
 • CHK
 • LOG

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.