;?>

Feed Rss

System Center Operations Manager 2007 R2 Hardware-Recommendation (Donanım Önerileri)

08.01.2011, System Center Operations Manager, Tips and Tricks, by , .

System Center Operations Manager 2007 R2 için önerilen donanım gereksinimleri bir çok şirket yapısı için farklılıklar gösterecektir.SCOM 2007 R2 ürünü için kapasite planlamaları yapılırken sadece üzerinden çalışacak sistemin donanım gereksinimleri değil bir çok özellik dikkate alınmalıdır.Dikkate alınması gerekenleri sizlerle daha sonra paylaşacağım.Ancak bu yazımda sizlere SCOM 2007 R2 için Donanım önerilerinden bahsetmek istiyorum.SCOM 2007 R2 donanım gereksinimleri çıkarılırken bir çok kişi bunun nasıl hesaplanacağını sorar.Hesaplama işlemi için en kritik gösterge “ Monitor edilecek agent sayısıdır”

Aşağıda ekran görüntüsünü yer alan excel size agent sayısına SCOM 2007 R2 ‘nin çalışacağı sunucu(ların) özelliklerini göstermektedir.Tüm bileşenlerin tek bir sunucu (all in one) üzerinde olup olmayacağı,bileşenlerin nasıl dağıtılacağı,kaç sunucuya ihtiyaçınız olacağı gibi öneriler sunmaktadır.

opsmgr2007hwr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yararlı exceli aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.Size son bir öneri yinede bu değerlerin üzerinde donanımlar ile SCOM 2007 R2 sunucunuz konfigüre ediniz Smile

http://mustafakara.net.tr/wp-content/uploads/OpsMgr-2007-Hardware-Recommendation.xlsx

Ka®a

 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.