;?>

Feed Rss

SCOM 2012’ye SP1 Yükleme Bölüm – 2

01.28.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .

SCOM 2012 SP1 yüklemesine serinin ikinci makalesi ile devam ediyoruz.Serinin ilk makalesinde yükleme öncesi yapılması gereken hazırlıkların neler olduğunu detaylı bir şekilde vermiştik.Daha önce yayınlamış olduğumuz serinin ilk makalesini okumanızı şiddetle öneririm,makaleye bu linkten erişebilirsiniz.

SCOM 2012 SP1 yüklemesini dağıtık bir tasarım üzerinde gerçekleştiriyoruz.Senaryomuz gereği ortamda birden çok management server,gateway ve binlerce agent yüklü sistem bulunmakta.Bu bilgiler doğrultusunda SCOM 2012 yapımıza SP1 yüklemeye başlayalım.

Management Server’ların Yükseltilmesi:

Admin hakka sahip bir kullanıcı hesabı ile oturum açın ve indirmiş olduğunuz SP1 medyasını bir yere çıkarın."Setup" yazısına sağ tuşla tıklayın ve "Run as Administrator" ile çalıştırın.


Çıkan kurulum ekranında "Install" yazısına tıklayarak Management Server üzerine SP1 kurulumuna başlayalım.


Ekranda aşağıdaki bileşenlerin yükseltileceği bilgisi gösteriliyor:

  • Operational Database
  • Management Server
  • Data Warehouse
  • Operations Console
  • Web Console
  • Reporting

Yükseltme bilgilerini gördükten sonra Next ile devam ediyoruz.

Önemli: Daha önceki makalelerde belirtmiştim bu tür upgrade işlemleri öncesi oluşabilecek potansiyel sorunlara karşın sistemin yedeğinin alınması önerilmektedir.


Lisans anlaşması ve koşullarını okuduktan sonra , kabul Radyo kutusunu tıklatın ve ardından Next ile devam edin.


Kurulum yapılacka yerin bilgisi görülmektedir.Eğer varsayılan konum dışında başka bir konum belirlediyseniz onu seçin ve Next ile ilerleyin.


SP1 Yükseltme öncesi ön gereksinimlerin kontrollerinin yapıldığı kısımdayız.SCOM 2012 SP1 gereksinimlerinin neler olduğuna bu linkten erişebilirsiniz.


Yapılandırma iletişim kutusunda, System Center Configuration Servis ve System Center Data Access Service hesabına ait kullanıcı adı ve parola girilir, ardından Next ile devam edilir.


Artık yükseltme için yapılması gereken herşey yapıldı ve yükseltmeye hazırız."Upgrade" butonuna basarak yükseltmeye başlıyacağız.


Yükseltmenin tamamlanması kısa bir süre sonra tamamlanır.


SCOM 2012 ürün kurulu olduğu konuma geldiğinizde "C:\Program Files\System Center Operations Manager 2012\Server" "HealthServie.dll" in versiyon numarasının 7.0.9538 olduğunu göreceksiniz.Bu versiyon numarası başarılı bir şekilde SP1 yükseltmesi yaptığınızı gösterir.


Audit Collection Services Yükseltmesi:

SCOM 2012 ürünü ile belkide hiç bir değişiklik yapılmayan teknolojilerden bir taneside ACS’dir.SCOM 2007 R2 sürümünde yazmış olduğum detaylı ACS makalelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.Az önce de bahsettiğim üzere 2012 sürümünde değişiklik olmadığı için bu makaledeki bilgiler işinize fazlası ile yarayacaktır.

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2007-r2-audit-collection-server-acs-episode-1.html

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2007-r2-audit-collection-server-acs-episode-2.html

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2007-r2-audit-collection-server-acs-episode-3.html

Eğer yapınızda ACS teknolojisini kullanıyorsanız bununda SP1 ‘e yükseltimesi gerekmektedir.SCOM 2012 ACS yükseltmesi adımlarını şu linkte bulabilirsiniz.

Gateway Management Server’ların Yükseltilmesi:

Admin hakka sahip bir kullanıcı hesabı ile oturum açın ve indirmiş olduğunuz SP1 medyasını bir yere çıkarın."Setup" yazısına sağ tuşla tıklayın ve "Run as Administrator" ile çalıştırın.


Çıkan kurulum ekranında "Gateway Management Server" yazısına tıklayarak Gateway Management Server üzerine SP1 kurulumuna başlayalım.


Management Server yükseltimesinde olduğu gibi upgrade sihirbazı karşınıza çıkacaktır sihirbazın adımlarını takip ederek yükseltmeyi tamamlayabilirsiniz.

Konsolların Yükseltilmesi:

SCOM 2012 ‘ye her yerden rahatlıkla erişebilmek için Operations Console kurabilirsiniz.Bunları da SP1 yükseltmesi ile güncellemeniz gerekmektedir.

Konsolları başarıyla yükseltildiğini aşağıda ekran görüntüsünde yer alan registry değerinden anlayabilirsiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software \ Microsoft \ Microsoft Operations Manager \ 3.0 \ Setup gelin UIVersion girdisinin değeri 9538 ise Operations Console başarıyla yükseltilmiştir.


SCOM 2012 SP1 yükseltmesinin teknik adımlarını bu makalede incelemeye devam ettik.Ancak işimiz henüz bitmedi sıra ortamdaki agent’larında yükseltimesinde.Serinin Üçüncü makalesinde özellikle bu konuya değineceğiz.

Serinin Üçüncü makalesinde görüşmek üzere….

Ka®a


Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.