;?>

Feed Rss

SCOM 2012 Performance by System ve Utilization Raporundaki Processor Data’sının Gelmemesi

04.15.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .

Tüm SCOM sürümlerinde en temel ve olmazsa olmaz management pack’lerden bir tanesi Windows Server OS MP ‘dir.Bu MP ile tüm Windows İşletim sistemli sunucuları izleyebilirsiniz. Bu MP’in son versiyonu olan 6.0.6989.0 ‘da bir bug bulunmakta. Bu bug Reportlar bölümünde yer alan Windows Server Operating System Reports içerisindeki
Performance By System ve Performance By Utilization raporlarının içerisinde yer alan Processor performance verilerinin boş gelmesine neden olmakta. Bu yazımızda bu sorunun nasıl çözüleceğine bakacağız.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere Performace by System raporunu çalıştırdığınız da Processor (CPU) ait veriler gelmemekte. İşin kötü tarafı bu rapor benim ve birçok kişinin en beğendiği en düzenli raporlardan bir tanesi.

Normal’de 6.0.6989.0 versiyonlu Windows OS MP öncesinde bu rapor aşağıdaki gibi dolu gelmekteydi.

Bunun nedeni veri toplarken ki ve raporlama yapılırken ki iki Objenin bir birinden farklı olması. Aşağıdaki ekran görüntüsünde Objenin Processor olması gerekiyor ancak ilerleyen bölümlerde göreceksiniz obje Processor Information’dan veri toplamak istemekte.

 

MP’e ait rdl dosyası açıldığında bu da çok net görülmekte.

Hatalı olan yani bug’a neden kısım Processor Information objesi ile CPU verileri toplanıyor ancak raporda böyle bir bilgi girilmemiş o yüzden CPU değerlerindeki veri boş gelmekte. Aşağıda kırmızı ile renklendirilmiş ekran görüntüsünden de görebilirsiniz.

 

Bu bug’ın düzeltilmesi için yapılması gereken öncelikle rule bölümünden Processor Information Performance datasının override ile disable edilmesi sonrasında yeni bu rule oluşturulması gerekiyor.

Bunun için Authoring bölümüne gelin ve create rule ile yeni bir rule oluşturun.Collection rules bölümünden Windows Performance seçin.

General bölümünde rule bir isim girin.Aşağıdaki resimde yer aldığı gibi bir isim girebilirsiniz.Rule Category ve Rule Target’ın yine aşağıdaki gibi olmasına dikkat edin.

Performance Counter olarak Object bölümünde Processor’ı Counter olarakta % Processor Time seçin. Artık son iki ayarlama yaparak rule tamamlayım, Instance bölümüne _Total ekleyin ve tekrarlama zamanı olarak 5 dakikayı seçebilirsiniz.

 

Aşağıdaki ekran görüntüsünde çıkan ayarlamayı seçerek rule tamamlayın ve artık raporumuzun içerisine Processor’a ait bilgilerin gelmesini bekleyin.

 

Umarım en yakın zamanda yeni bir sürüm Windows OS MP çıkarda bu bug düzeltilmiş olur. Bu sorunu yaşayan herkes için faydalı bir olacağını düşünüyorum.

Kaynak:
http://thoughtsonopsmgr.blogspot.com/2012/11/base-os-mp-version-6069890-imported-and.html

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


One Response to SCOM 2012 Performance by System ve Utilization Raporundaki Processor Data’sının Gelmemesi

  1. Pingback: SCOM Düzeltilmiş Rapor | SystemCenterTurkey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.