;?>

Feed Rss

SCOM 2012 Notification (Uyarı) Konfigürasyonunun Yapılması – Bölüm 2

11.07.2012, Makale, System Center Operations Manager, by , .

SCOM uyarı mekanizmalarından e-mail ile alertlerin ilgili gruplara yönlendirilmesi işlemini görmüştük.Serinin ikinci ve son makalesinde ise alertler üzerine gelerek e-mail ile yönlendirme işleminin nasıl yapıldığını öğreneceğiz.

Serinin ilk makalesini okumak isteyenler aşağıdaki linkten makaleye ulaşabilirler.

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2012-notification-uyari-konfigurasyonunun-yapilmasi-bolum-1.html


Monitoring bölümünde yer alan active alertleri incelediğinizde kritik seviyede olan bir daha olması durumunda bu alerti e-mailing ile almak isteyebilirsiniz.Bu işlem aslında e-mail notification işleminin daha farklı olarak ayarlanmasıdır.Makalenin ilerleyen bölümünde bu işlem adımları detayları ile anlatılacaktır.

 • “Active Alerts” bölümüne düşen ve yine düşmesi durumda uyarısını e-mail olarak almak istediğiniz Alertin üzerine farenin sağ tuşuna basınız. “Notification subscription” alanının yanında yer alan “Create…” tuşuna basınız.


 • “Subscription name” olarak istediğiniz açıklamayı girebilirsiniz.Genelde varsayılan tercih bıraklır. “Next” tuşu ile ilerleyiniz.


 • “Subscription criteria” bölümünü “Next” tuşu ile geçiniz.


 • “Subscribers” kısmına “+Add” tuşuna basarak ilgili katılımcı grup yada kişileri seçebilirsiniz.Daha önceki kısımlarda oluşturduğunuz katılımcılara ekleyiniz.


 • “Subscribers Search” alanında “Search” tuşuna basınız ve “Add” butonu ile ekleyiniz ve “OK” tuşu ile pencereyi kapatınız.


 • “Subscribers” bölümünde katılımcıyı ekledikten sonra “Next” tuşu ile devam ediniz.


 • “Channels” bölümüne iletim kanalını ekleyiniz.Bunun için “Add” tuşuna basınız ve yeni pencerenin açılmasını bekleyiniz.


 • “Channel Search” alanında “Search” tuşuna basınız ve “Add” butonu ile ekleyiniz ve “OK” tuşu ile pencereyi kapatınız.


 • İletim kanalının geldiğini göreceksiniz “Next” tuşu ile devam ediniz.


 • “Summary” Özet penceresinde yer alan “Enable this notification subscription” seçeneğinin işaretli olduğunu kontrol ediniz ve “Finish” tuşuna basarak tamamlayınız.


 • Operations Console penceresinde “Administration” bölümünde “Notifications” altında “Subscriptions” bölümüne geldiğinizde ilgili alerte ait uyarının geldiğini göreceksiniz.SCOM ile gelen e-mail notification kanalının nasıl yapılandırıldığını iki makale serisinde sizlere anlattım.Umarım bu bilgiler sizler içinde yararlı olur.

Bir Sonraki Makalede Görüşmek üzere…

Ka®a

 


 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.