;?>

Feed Rss

SCOM 2012 Aktivasyonu Nasıl Yapılır ?

07.20.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .

SCOM 2012 sürümünü evaluation (deneme) versiyonu ile kurmuş olabiliriz. Deneme versiyonu için belirtilen gün dolduktan sonra SCOM ‘u kullanamadığınızı fark ettiniz. Şimdi ne yapacağım diye düşünüyorsunuz ? Bu yazımızda sizlere deneme versiyonlu bir SCOM 2012’yi nasıl full (tam) versiyona yükseltebileceğinizi göstereceğim. Kısacası SCOM 2012’nin aktivasyonun nasıl yapılacağına bakacağız.

Administration Overview geldiğinizde Upgarede to Full version yazısına tıklayarak tam versiyona geçmek için gerekli olan adımlara başlayabiliriz.


SCOM içerisinde sırasıyla Help>About’a tıkladığınızda SCOM 2012 sürümünün versiyonunu görebilirsiniz.Eğer bu alanda (Eval) yazısını görüyorsanız yüklemiş olduğunuz SCOM 2012’nin aktivasyonunun tamamlanmadığını anlayabilirsiniz.


SCOM 2012 sürümünün aktivasyonunu yapmak için sırasıyla Başlat menüsüne gidilir ordan Microsoft System Center 2012 klasörüne >Operations Manager’a >Operations Manager Shell’e gelinir ve Operations Manager Shell çalıştırılır.


Ürün lisan anahtarını girmek için
Set-SCOMLicense
cmdlet kullanılır.PowerShell Run as Administrator ile açılır Set-SCOMLicense cmdlet kullanıp aktivasyon yapabilir.Yapılması gereken tüm adımlara aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

1. PowerShell’i Administrator ile açın
2. OperationsManager Module yüklenmesini sağlayın (import-module operationsmanager).
3. ManagementGroup bağlanın (New-SCOMManagementGroupConnection).
4. Set-SCOMLicense -ProductId “yourlicensekey” cmdlet’ini yazın
5. Aktivasyonun olup olmadığını kontrol etmek için Get-SCOMManagementGroup | ft skuforlicense, version, timeofexpiration –a komutunu kullanın

Not: Komut çalıştırıldıktan sonra register işleminin tamamlanması için yeniden başlatmak gerekebilir.


Gerekli aktivasyon adımlarını yaptıktan sonra Monitoring Overview bölümüne geldiğinizde daha önceki ekran görüntüsünden farklı olarak Upgrade to Full version yazısının olmadığını göreceksiniz.


About kısmında da Eval yazısının yerine Retail’in aldığını görüyorsanız akitvasyonun başarı ile tamamladığına emin olabilirsiniz J


Bir kaç basit adımla SCOM 2012’nin aktivasyonun nasıl yapıldığını bu yazımızda inceledik.Umarım bu sorunu yaşayanlar için yararlı bir kaynak olur.

Kaynak:
http://support.microsoft.com/kb/2699998

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.