;?>

Feed Rss

System Center 2012 R2 Data Protection Manager Yedekleme Seçenekleri (Backup Options)

02.22.2014, Makale, System Center Data Protection Manager, by , .

System Center 2012 R2 Data Protection Manager backup’lama seçeneği olarak birden fazla alternatif ile sistem koruması ve yedeklemesi sağlar. Bu ürünle korumak istediğiniz verileri disk’lerde, tape’lerde , hem disk hem tape’lerde, ikincil bir DPM sunucu üzerinde veya Windows Azure üzerinde saklayabilirsiniz. Bu yazımızda backup’lama seçeneklerinden hangisini yada hangilerini ne durumda tercih etmeniz gerektiğini inceleyeceğiz.

Nasıl bir koruma yöntemi seçileceği, bu verilerin nerede saklanacağı ve korunacağı tamamıyla şirket ihtiyaçlarına ve organizasyonun işleyişine bağlı olarak değişmektedir. Aşağıda yer alan hususlar yukarıda bahsetmiş olduğum koruma metotlarından hangisinin seçileceğini karar vermekte yararlı olacaktır:

Şirketin kaybetmeyi göze alabileceği ne kadar veri vardır: Aslına bakılırsa tüm veriler eşit değerdedir, öncelikle tüm veriler ve bu verilerin kaybına karşın ne gibi sorunların oluşacağı belirlenmelidir.

Veriler ne kadarlık sürede eski haline getirilmelidir: Verilerin öncelik değerleri kategori haline getirilmelidir. Daha kritik uygulamaların verilerinin daha hızlı bir şekilde geri dönülmesi gerekmektedir. Ayrıca iş devamlılığını sağlayan, mesai saatlerinde kullanılan sistemler tanımlanmalıdır.

Verileri ne kadar süre saklamak gereklidir: İş operasyonlarına göre yada yasal sorumluluklara göre verilerin uzun süre saklanması gerekebilir. Verilerin ne kadar süre saklanacağı önceden belirlenmelidir.

Veri koruması için ne kadarlık bir bütçe ayrılmalıdır: Veri koruma için donanım maliyetleri (disk,tape v.b) ,personel maliyetleri, yazılım maliyetleri yönetim tarafından desteklenmeli ve onaylanmalıdır.


 

Detaylar Disk’e Yedekleme (Backup to Disk) Tape Yedekleme (Backup to Tape) İkincil DPM Sunucuya Yedekleme (Backup to secondary DPM server) Windows Azure’a Yedekleme (Backup to Windows Azure Backup)
Kısa Süreli (Short-Term) Koruma Evet Evet Evet Evet
Uzun Süreli (Long-Term) Koruma Hayır Evet Hayır Hayır
Ofis Dışına Koruma Evet Evet Evet Evet
Uygulama Koruma Desteği Files, SQL Server, Exchange, SharePoint, Hyper-V, System State, Clients Files, SQL Server, Exchange, SharePoint, Hyper-V, System State, Clients Files, SQL Server, Exchange, SharePoint, Hyper-V, System State, Clients Files, SQL Server, Hyper-V

 

Tape Yedekleme

Manyetik Tape ve benzeri depolama ortamı, uzun süreli depolama için özellikle yararlıdır, veri koruma için ucuz ve taşınabilir bir çözümdür.

DPM’den doğrudan tape veri aktarılabilir (D2T), ayrıca disk tabanlı çoğaltma (D2D2T) ile verileri yedekleyebilirsiniz. Tape tabanlı yedekleme ayrıca tam felaket senaryolarına (deprem,terör saldırısı v.b.) uygundur, verilerin şirket dışına çıkarılmasına olanak kılar.

Disk’e Yedekleme

Disk tabanlı depolama ,disk to disk olarak adlandırılır (D2D) , bir bilgisayardaki verinin başka bir bilgisayarın sabit diskinde saklandığı yedekleme türüdür. Ayrıca disk üzerindeki veriler tape aktarılabilir buna disk to tape (D2T) adı verilir. Ekstra koruma için bu iki yöntemin kombinesi yapılır, disk to disk to tape (D2D2T) denir. Aşağıdaki resimde üç depolama yöntemi de görülebilir.


Disk tabanlı korumanın avantajlarından birisi zaman kaybının az olmasıdır. Tape backup’lamaya göre daha hızlıdır, tape backup’lamada uygun güne ait tape’in bulunması, eklenmesi yedeğin alınması ve saklanması gibi operasyonel işlemler gerçekleşmektedir. Ayrıca disk teknolojisi tape teknolojisine göre çok daha hızlıdır.

Disk tabanlı veri koruma sistemleri, Tape tabanlı veri kurtarma sistemlerine göre daha güvenilirdir. Disk sürücülerinin ” mean time between failure (MTBF) ” ratingleri tape sürücülere göre daha iyidir.

Diskten veri kurtarma tape’den veri kurtarmaya göre daha hızlıdır. Disk’ler DPM sunucuya bağlı oldukları için yedekten dönülecek veriyi tarama ve kopyalama daha basittir. Disk’ten tipik bir dosya kurtarma saatler sürebilir ve bu uzun süre pahalıya mal olabilir. Orta ölçekli veri merkezi yöneticileri bu geri dönme işlemini her ay 10 ile 20 kez arasında gerçekleşmektedir.

Disk tabanlı veri koruması kullanılarak veriler 15 dakikalık sürelerde senkronize olur ve 448 gün boyunca saklanabilir.

İkincil DPM Sunucusuna Yedekleme

İkincil bir DPM sunucu dosya ve veri kaynaklarını direkt koruyacak olan birincil DPM sunucuyu korur ve restore edebilir. İkincil DPM sunucu primary DPM sunucunun veri tabanını koruyabilir bunun yanında primary DPM sunucu üzerinde saklanan backup’larıda koruyabilir. Primary DPM sunucu kullanılmaz durumda olduğunda korunan bilgisayarlar direkt olarak ikincil DPM sunucu üzerinden restore edilebilir, ayrıca Primary DPM sunucu up olana kadar korumaya ikincil DPM sunucu devam edebilir.

Windows Azure Üzerine Yedekleme

SCDPM 2012 SP1 ve SCDPM 2012 R2 sürümleri veri koruması yaparken yedeklerin Windows Azure üzerinde alınmasını sağlayabilir. Cloud yedekleme, maliyetleri düşürdüğü gibi kısa vadeli yedekleri veri dışında saklamak için basit ve güvenilir bir hizmet vermektedir. Windows Azure Yedekleme DPM disk tabanlı store üzerinde çalışır. Windows Azure için online koruma etkin olduğunda, disk tabanlı kopyalar online ortama yedeklenir.

Kaynak : System Center 2012 R2 Data Protection Manager (DPM) Documentation

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.