;?>

Feed Rss

System Center 2012 R2 Data Protection Manager Kurulumu

02.10.2014, Makale, System Center Data Protection Manager, by , .

System Center 2012 R2 Data Protection Manager sürümünün nasıl kurulacağını bu yazımızda inceleyeceğiz.Kurulum aşamasına geçmeden önce oluşturmuş olduğum yapıyı çok kısaca sizlere anlatmak isterim elimdeki donanım gereksinimlerinden dolayı SQL Server ve DPM sunucuyu aynı makine üzerine yapılandırdım.Ayrıca bu makale serisinde kullanacağım tüm sistemler Hyper-V üzerinde çalışacak Windows Server 2012 R2 sunucular olacak.

SCDPM 2012 R2 sistem gereksinimlerinin ne olduğunu ve nasıl karşılanacağını bu linkte yazmış olduğum makaleden erişebilirsiniz.Ayrıca kurulumdan önce yapılması gereken kullanıcı tanımlarınıda şu şekilde yapabilirsiniz.

 • DOMAIN\DpmAdmin         DPM Admin User
 • DOMAIN\DPMAdmins        DPM Administrators grup
 • DOMAIN\SQLSVC               SQL service account
 • ve diğer SQL accountları

DPM2012R2Kurulum

SCDPM 2012 R2 kurulacak daha önce ayarlamaları yapılmış sunucuda aşağıdaki işlem adımları yapılır:

 • DPMAdmins grup üyesi kullanıcı ile oturum açılır, ben oluşturmuş olduğum Dpmadmin isimli kullanıcı ile oturum açıyorum.Bu kullanıcının DPM sunucu ve SQL sunucu üzerinde yönetimsel haklara sahip olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum.
 • SCDPM 2012 R2 kurulum media’sını CD-ROM ‘a yerleştirin eğer iso kullanıyorsanız mount edin . Setup.exe’yi çalıştırın.
 • Install listesinden Data Protection Manager seçiyorum.
 • Lisans sözleşmesi kabul ediyor ve OK butonuna basıyorum.
 • Welcome page Next butonu ile bir sonraki ekrana geçiyorum.
 • Stand alone SQL server seçeneğini seçiyorum ve SQL server’ın ismi yazıyorum. Makalenin başında da belirtmiştim DPM sunucu ile SQL sunucu aynı makine üzerinde olduğu için oraya DPM sunucunun ismini yazıyorum .“Check and Install” butonuna basarak son bir kontrol yapılmasını sağlıyor ve basic kurulumların başlamasını sağlıyorum.
 • Herhangi bir uyarı çıkıyorsa bu sorunları gidermenizi öneririm 🙂
 • Product Registration sayfasındaki bilgileri dolduruyorum ve Product key giriyorum.
 • Kurulumun yapılacağı path’i belirliyorum.
 • Microsoft Update Opt-In sayfasında şirket yapısına uygun seçeneği işaretliyor ve devam ediyorum.
 • CEIP tercihimi yapıyorum.
 • Özet ekranında son bir kez daha kontrolleri yapıyor ve sorun yok ise devam ediyorum.
 • Install butonuna basarak kurulumun başlamasını sağlıyorum.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra Close butonuna basarak pencereyi kapatıyorum.

Şimdide yukarıda bahsetmiş olduğum adımların nasıl yapıldığını yani System Center 2012 R2 Data Protection Manager kurulumunun nasıl gerçekleştiğini birde çekmiş olduğum video’dan sizlere anlatmak istiyorum.

 

SCDPM 2012 R2 Kurulumu from Mustafa KARA on Vimeo.

Daha fazla bilgi için : http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh758153.aspx

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.