;?>

Feed Rss

SCCM Site Kodu Adlandırma Kuralları (Site Naming Conventions)

05.15.2014, Makale, System Center Configuration Manager, by , .

System Center Configuration Manager kurulumu yapmadan önce planlanması gereken en temel özelliklerden bir tanesi Site Kodlarıdır.Bu yazıda sizlere site code (kodu) belirlerken dikkat edilmesi gerekenleri, olmazsa olmazları kısacası Site Naming Conventions’tan Site adlandırma kurallarından bahsedeceğim.

Sitesi kodları ve site adları Configuration Manager 2007, 2012, 2012 R2 hiyerarşisinde siteleri belirlemek ve yönetmek için kullanılır. <Site adı> biçimi – Yapılandırma Yöneticisi konsolunda, site kodu <site kodu> olarak görüntülenir. Active Directory, Configuration Manager için extend edilir ve site kodları Active Directory Forest içinde birden fazla kullanılacak ise birbirinden farklı ve benzersiz olmalıdır.

Bu sebeplerden Configuration Manager hiyerarşi kurulumu yapmadan önce site kodları ve site adlarının aşağıdaki kurallar dikkate alınarak planlanması gerekmektedir.

 • Sitesi kodları Configuration Manager hiyerarşisinde sadece bir kez kullanılabilir yani Unique (eşsiz) olmalıdır.
 • Maksimum 3 karakterden uzunluğunda olabilir.
 • Alfanümerik karakterlerin kullanılması zorunluluğu vardır.
 • Sitesi kodları belirtirken A-Z arasında harfler, 0 ile 9 arasındaki sayılar ya da ikisinin kombinasyonları oluşan karakter dizisi verilebilir.
 • Sadece harfler ya da sadece rakamlar kullanılabilir.
 • Site adlarında – tire ya da () parantez kullanımı önerilir.
 • Microsoft Windows tarafından rezerve edilen AUX, CON, NUL, ya da PRN gibi isimler site kodu olarak kullanılamazlar.
 • Kurulumdan sonra site kodu ve ya site adı değiştirilemez.
 • Site kodlarının tanımlayacak, kolaylaştıracak site name’ler verilmesi önerilir.
 • Configuration Manager kurulumu sırasında site kodu zaten kullanımda olup olmadığının doğrulanması yapılmamaktadır.
 • The sequence of letters or numbers has no effect on the communications between sites.Harfler ve ya sayılar dizisi siteler arasında iletişim üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Site kodları ve site adlarının bu planlamaya göre yapılması sonraki zamanlarda SCCM tasarımınızı kolaylaştıracaktır.

Ka®a

 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.