;?>

Feed Rss

SCCM 2012 Client Network Trafiğinin Hesaplanması

03.27.2015, Makale, System Center Configuration Manager, by , .

System Center Configuration Manager 2012/R2 sürümünü istemcilerinin tamamına yaygınlaştırmak bir Sistem Yöneticisinin ajandasındaki işler arasında yer almaktadır. SCCM agent sayısı arttıkça network üzerinde gerçekleşen trafiğin boyutu ise hem sistem yöneticisi hem de network yöneticileri tarafından tartışılan konular arasındadır. Bu makalede SCCM 2012 agent yüklü istemcinin sunucu ile yaptığı network trafiğinin boyutlarını inceleyeceğiz

SCCM agent yüklü sistemler donanım envanteri bilgisi yollarken, yazılım güncellemesi yaparken ya da Policy’leri alarken network trafikği oluşturmaktadırlar. Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi zaman zaman Actions panele gelip Policy’lerin alınması için ya da diğer Cycle’ları çalıştırmak için manuel işlemler yapmaktayız.Agentların bu iletişim sırasında oluşturduğu paket boyutlarını birçok kişinin merak ettiğini biliyorum.

Aşağıda ekran görüntüsü yer alan excel dosyası ile istemciden sunucuya ya da sunucudan istemciye gerçekleşen network trafiğini hesaplamak mümkün olacak.Daha önce soft hali burada olan yazıyı sizler için çok daha özel bir hale getirdik SCCM 2012 Client Network Trafik hesap makinesi yaptık. Tek yapmanız gereken kırmızı ile yazdığımız istek sayısını güncellemeniz.

 

Bu yararlı aracı bu linkten indirebilirsiniz. Umarım sizler içinde yararlı olur.

Ka®a

 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.