;?>

Feed Rss

SQL Server 2000 Üzerindeki Aktiviteleri İzleme

09.28.2007, Makale, SQL Server, by , .

Kullanıcıların veritabanı üzerinde yapmış oldukları aktiviteleri izlemek için yararlanacağımız araç Enterprise Manager içerisinde yer alan Current Activity’dir.Bu makalemizde detaylı bir biçimde işlem detaylarını ve sonlandırılmasını inceleyeceğiz.

SQL Server’a bağlı kullanıcıların yapmış oldukları hareketleri izlemek, kullanıcıların yapmış oldukları işlemleri görmek ve yeri geldiğinde sonlandırmak için Current Activity kullanmaktayız. Resim-1’de sistemuzmani veritabanının detach edilmesi işlemi sırasında bazı kullanıcıların veritabanı üzerine bağlı oldukları görünmekte. Bu işlemi yapabilmek için kullanıcıların bağlantılarını kesmesi için onlara uyarı mesajı yollayıp veritabanı üzerindeki işlemlerini bitirmelerini isteyebiliriz.

image001

Resim–1

SQL Server 2000’nin yönetim konsolu olan Enterprise Manager’ın Management bölümünü seçiyoruz. Bu kısımda yer alan Current Activity altında işlem bilgilerini gösteren Process info bulunmakta. Resim-2’de de görüldüğü gibi veritabanlarına bağlı kullanıcılar işlem numaraları ve adlarıyla listelenmekte.

image002

Resim–2

Process info’da aynı zamanda kullanıcıların hangi host üzerinde çalıştıkları ve o hosta ait MAC adresleri gibi özel bilgiler de görülmektedir. Resim–3

image003

Resim–3

Locks / Process ID kısmında işlem yapan kullanıcıların numaraları çift tıklanarak Process details (işlem detayları) açılabilir. Kullanıcının bağlı olduğu veritabanı ve o veritabanı üzerinde yapmakta olduğu işlem Resim-4’de yer almakta.

image004

Resim–4

Aynı zamanda bu işlem bilgilerine Locks / Object bölümünden de bakılabilir. Resim–5

image005

Resim–5

İşlem yapmakta olan kullanıcıya Send Message butonuna basılarak anlık ileti gönderebiliriz. Karşı tarafın bu iletiyi alabilmesi için bilgisayarında Messenger servisinin açık olması gerekmektedir. Send Message butonuna bastıktan sonra çıkan pencerede mesajımızı yazıp send butonuna basıyoruz. Resim–6

image006

Resim–6

Mesajın karşı tarafa iletildiği görülmekte. Resim–7

image007

Resim–7

İstenirse kullanıcının yapmış olduğu işlem sonlandırılabilir, bunun için yapılması gereken Kill Process butonuna basmaktır. Kullanıcının işlemini sonlandırmak isteyip istemediğimizi soran mesaj çıkmakta yes butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz. Resim–8

image008

Resim–8

52 Process ID numarasına sahip kullanıcının sonlandırıldığı ve şu anda var olan aktivitelerde çıkmadığı görülmekte. Resim–9

image009

Current Activity ile kullanıcılara bağlanmadan onlar üzerinde işlem yapmak gerçekten bir veritabanı yöneticisine çok büyük kolaylık sağlamakta. Ayrıca kullanıcıların yapmış oldukları hareketlerde monitoring edilebilmekte.

Bir Sonraki Makalede Görüşmek Üzere…

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.