;?>

Feed Rss

SQL Mail ve SQL Mail Agent’ı Yapılandırmak

05.25.2005, Makale, SQL Server, by , .

SQL Server günümüzde bir çok firmanın veritabanı hizmeti verebilmek için kullandıkları sunucuların başında gelir.Firmalar için veritabanları o firmanın her şeyleridir ve bunların yedeklerinin alınmasında bir bu kadar önem taşımaktadır.SQL Server’da veritabanlarının her gün yedeklerinin alınması için işler( Job) oluşturulur.Yedeklerin alınıp alınmadığı görmek için veya Jobların çalışıp çalışmadığı bilmek için loglara bakarız.SQL Mail’i yapılandırarak loglara bakmadan oluşturduğumuz jobların bilgileri e-posta ile Outlook’umuza düşer .

1.Adım Olarak SQL Mail ve SQL Server Agent Mail’i  Yönetmek

SQL Mail ve SQL Server Agent Mail,SQL Server’ın iletim araçlarıdır.

SQL Mail’i oluşan işlemlerin sonuçlarını  e-posta ile döndürmek için kullanırız.

SQL Server Agent Mail’i  ise e-posta ve çağrıların bildirimi için kullanırız.

Bu iki uygulamada MAPI (Messaging Application Prograrnming lnterface) uyumlu bir e-posta hizmetine dayanır.SQL Server Agent Mail,SQL Server Agent aracılığı ile çalışmaktadır.

2. Adım Olarak SQLServer’ı Bir Posta İstemcisi Olarak Yapılandırmak.

E-Posta sunucunuz MAPI uyumlu ve SQL Server’ınızı geçerli bir e-posta hesabı ile yapılandırdığınız sürece e-posta alabilmeniz için bir sorun bulunmamaktadır.

Bir istemcinin mail gönderip,alabileceği en kolay e-posta hizmeti  MS Exchange’dır.

MS Exchange kullanıyorsanız aşağıdaki adımları yapmanız gerekmektedir.

SQL Mail ve SQL Server Agent Mail için bir Exchange posta kutusu oluşturun. SQL Server sunucusuna,Microsoft Outlook gibi, uyumlu bir posta istemci yazılımı yükleyin. İstemcinin SQL Mail ve SQL Server Agent Mail tarafından kullanılan önemli bileşenleri, MAPI uzantılarıdır. Outlook’da Araçlar Menüsündeki e-posta hesaplarından SQL Mail için oluşturduğunuz e-posta hesabını ekleyen yada Kontrol Paneldeki Posta aracından da bu ayarları yapabilirsiniz.

Mail alabilmek için istemciden yapılan ayarlamalardan sonra sunucu üzerinde yapılan ayarlamalara geçilir.

3. Adım Olarak SQL Mail Yapılandırmak

MS SQL Server yönetim araçı olan SQL Server Enterprise Manager çalıştırılır.

image001

SQL Mail’in çalışabilmesi için Support Services Klasörünün altındaki Distributed Transaction Coordinator  start edilir.

image002 

SQL Mail’in üzerine gelinir ve sağ tuş ile özellikler şeçilir

image003

SQL Mail Configuration menüsünden MAPI destekli profil name açılır liste kutusundan  seçilir.Yapılandırmayı test etmek istiyorsanız Test butonuna basılır ve Outlook’a SQL Mailden test maili gelir.

4. Adım Olarak SQL Server Agent Mail’i Yapılandırmak

SQL Server Agent Mail’ in profilini SQL Server’a tanıtmanız gerekir. Bunu, aşağıdaki adımları tamamlayarak yapabilirsiniz

image004

SQL Server Enterprise Manager’daki Managment Klasörünün altında yer alan SQL Server Agent’ın üzerine gelinir ve sağ tuş ile özelliklere basılır.

image005 

Mail Profile alanına profil adını yazın ya da sunucu üzerinde var olan profillerdenbirini seçmek için açılır liste kutusunu kullanın. Yapılandırmayı sınamak istiyorsanız, Test’i tıklayın

image006

SQL Server Agent Mail’i çalışır hale getirebilmek için Start ‘a  basılır.

Yukarda yapılan tüm ayarlamalar ile SQL Mail ve SQL Server Agent Mail’i yapılandırması bitmiştir.

6. Adım olarak Operator  Tanımlama ve Tanımlanmış Job’un  Operator aracılığı ile Mail Gönderme

Maillerin gönderilmesi için Operator  oluşturma  ve tanımlanmış Job’ların nasıl mail ile gönderildiği aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

image007

Operator tanımlayabilmek Managment klasörünün altındaki SQL Server Agents + işareti tıklanarak açılır  Operators sağ tuşa basılır ve New Operator seçilir.

image008

Operator ismi girilir ve E-mail name alanına Operator için tanımlanacak mail adresi yazılır veya Adress Book açma butonu basılıp Operator olacak e-mail hesabı seçilir.

image009

image010

Tanımlanmış olan Job üzerine sağ tuş yapılır ve özelliklerine gelinir.

image011

Job özelliklerindeki Notifications sekmesinden tanımlanmış olan Operatör seçilir.

image012

Açılır liste kutusundan Operatörün hangi durumlarda mail atması isteniyorsa o alan seçilir.

image013

Job’un  istenilen saatte yedeği başarı ile almasından sonra Outlook’a  mailin geldiği ve mailin içeriği ile ilgili bilgilendirme yaptığı görülür.

Görüşmek üzere…

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.