;?>

Feed Rss

MVMC 3.0 ile Dönüştürme Sanatı

12.01.2014, Bulut Bilisim, Makale, Sanallaştırma, by , .

Microsoft sunucu sanallaştırma konusunda birçok ürün ve araç (MS Hyper-V, SCVMM, MS Azure IaaS VM ve MVMC) ile sistem yönetime destek olmakta ve sanallaştırma yöneticilerinin işlerini kolaylaştırmakta. Bu araçların en çok kullanılanlarından biri olan Microsoft Virtual Machine Converter’ın yeni sürümü 3.0’ı ve yaptıklarını bu makalede ele alacağız.

Öncelikle tamamen ücretsiz olan ve stand-alone çalışabilen MVMC 3.0, fizikselden sanala P2V (Physical to Virtual), sanaldan sanala V2V (Virtual to Virtual) dönüşüm işlemlerini yapabilmekte. MVMC 3.0 hakkında daha fazla bilgi vermeden önce bu ürünü indirebileceğiniz adresin linkini sizlerle paylaşmak istiyorum.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=42497

MVMC 3.0 aracını kullanarak VMware sanallaştırma ortamını Hyper-V ‘ye convert edebilirsiniz, yani VMware vSphere de çalışan virtual machine’leri V2V yaparak Hyper-V 3.0 içerisine aktarabilirsiniz. Bunun dışında mevcut ortamınızda yer alan Fiziksel sunucuları Hyper-V’de çalışacak sanal makinelere (virtual machine) ya da MS Azure VM’lerine P2V yaparak dönüştürebilirsiniz.

MVMC 3.0’ın sistem gereksinimleri, yetenekleri ve diğer ayrıntıları hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki Technet adresini inceleyebilirsiniz.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn873998.aspx

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.