;?>

Feed Rss

Windows 8 göründü hedef tahtasında Apple var

01.08.2011, Microsoft - Genel, by , .

2 yıldan bu yana sessiz sedasız Windows 8 için çalışan Microsoft ürünle ilgili ilk sinyali CES’te verdi. Yeni işletim sistemi cep’te, bilgisayarda ve tablette tek tip olacak, bilgi karmaşasını ortadan kaldıracak

windows8sunum

Las Vegas’ta CES 2011’in açılış konuşmasını yapan Microsoft CEO’su Steve Ballmer, her ne kadar yeni bir ürün-servis tanıtmasa da firmanın bir diğer ifadeyle Windows kullanıcılarının gideceği yön anlamında önemli bir açıklama yaptı. “Her ne cihaz kullanıyorsanız kullanın Windows orada olacak”… Bu şu anlama geliyor: Microsoft artık Windows platformunu tek tip yapacak ve bunu ‘bilgisayar’, ‘tablet PC’ ve ‘cep telefonu’ tarafında kullanıcıya sunacak. Bu sayede kullanıcılar her üç kategorideki ürünü taşıyor olsa bile tüm bilgilere tek platform üzerinden erişim sağlayacak ve kullanım kolaylığı-alışkanlık tarafında önemli bir avantaj kazanacak.

iPad, Macbook, iPhone!
Ballmer’ın üzerinde ısrarla durduğu bu açıklamadan birkaç saat önce dinleme fırsatı bulduğum Windows platformunun başındaki isim Steven Sinofsky de Apple örneğinden yola çıkarak ‘Macbook, iPhone ve iPad’ kullananların ayrı platformlarda, bilgi karmaşasıyla karşı karşıya kaldığını, Microsoft’un bunu çözmek adına bu stratejiyi benimsediğini anlattı.

Ne zaman piyasada?
Microsoft’un yeni stratejisinin temelinde ise Windows 7 platformu yatıyor. Tepe yöneticilerin stratejisine hazırlık için bu platformun kullanılacağı, bu yılın ortalarında Windows 8’in ayak seslerinin duyulacağı, yıl sonunda veya 2012’nin başında da yeni işletim sisteminin 3 ayrı platformda tek tipte kullanılmaya başlayacağı belirtiliyor. Vista’da yaşanan hayal kırıklığının ardından Windows 7 ile moral bulan Microsoft’un Apple’ın en güçlü yanı “kolay kullanım-basitlik” tarafında yapacağı yenilikler ise merakla  bekleniyor.

laptopwindows8

Klavyesi alta gizleniyor ortaya tablet çıkıyor
Apple’ın iPad’ine rakip çıkarma yarışında farklılaşma adına rakipler genelde ‘kamera, flash desteği, USB girişi’ gibi teknolojik özelliklere yükleniyor. Bu üreticilerin bir adım önüne geçen firma ise CES 2011’de tanıttığı ‘kayan kapaklı’ tablet PC ile Güney Koreli Samsung oldu. Aynen cep telefonlarında olduğu gibi tuş takımını (klavye) tablet PC ekranın alt bölümüne kaydırarak sığdırmayı başaran Samsung ısrarla “bu alanda ilk” olduğunun altını çiziyor.

Ağırlıktan eksi not
10.1 inch ekranlı “PC 7” serisi Mart 2011’de piyasaya çıkacak. Bu modelin zayıf yanı ise klavyenin eklenmiş olmasından dolayı tablet PC’nin ağırlaşması. iPad 700 gramken Samsung’un yeni ürünü 1 kilo.

Kaynak:Milliyet Teknoloji

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.