;?>

Feed Rss

Microsoft’un Cloud Mouse

03.21.2010, Microsoft - Genel, by , .

mouse

Microsoft’un Cloud Mouse isimli yeni cihazı, PC’yi kullanma şeklinizi tamamen değiştirecek.
Microsoft Research Asia ve Microsft Research Cambridge’in araştırmacıları kullanıcının gelecekte verileri daha iyi yönetmesini sağlayacak bir konsept tanıttılar. “Cloud Mouse” isimli konsept gelecekte üç boyutlu veri odasında navigasyonu mümkün kılacak.

Araştırmacılar ileride iki boyutlu alanların büyük veri yığınlarıyla baş edemeyecek hale geleceğini varsayıyor. Bu yüzden kullanıcı 3D tekniğiyle beraber verileri pratik bir şekilde yönetebilecek. 3D arabirimi görselleştirmek için projektörler, sanal gerçeklik gözlükleri veya 3D Surface masaları kullanılacak.

Cloud Mouse bir nevi joystick görevi görecek ve bulutta yön bulmanızı sağlayacak. Kullanıcı cloud mouse ile üç boyutlu mekanda kendisi için önemli bilgilere ulaşabilecek. Bir demo senaryosunda kullanıcı sanki çekimin içindeymiş gibi bir videoyu izliyor. Farklı giriş komutları sayesinde resmin içerisinde hareket etmeye devam edebiliyor veya 360 derece açıyla etrafını inceleyebiliyor. Amaç kullanıcıya tamamen bir bulut içinde olduğunu hissettirmek.

Teknolojiyle ilgili ilk prototipler geliştirildi. Cloud Mouse’un bir gün gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini zaman gösterecek.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.