;?>

Feed Rss

Yeni Azure Portal ve Klasik Azure Portal Servis Kullanılabilirlik Tablosu

12.05.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Uzun süredir kullanmış olduğumuz Klasik Azure Portal ( Birçok kaynakta eski Azure Portal olarak değil Klasik olarak geçiyor) geçtiğimiz günlerde genel kullanıma açılan Yeni Azure Portal ile yer değiştirdi. Bende sizlerle Yeni Azure Portal ve Klasik Azure Portal’da servislerin kullanılabilirlik tablosunu paylaşmak istedim.

Portalların servislere göre kullanılabilirlik tablosunu incelendiğinde şuan Azure hizmetlerinin sayısının 59’a yükseldiğini (Preview olanlar dâhil) ve bunlardan 41 tanesinin Yeni Azure Portal’da , 33 tanesinde Klasik Azure Portal’da kullanılabilir olduğu görülmektedir.

Microsoft’un, Azure olan yatırımlarını arttırarak devam ettiği düşünülürse servislerin sayısının hızlıca artacağını da söylemek yanlış olmayacaktır. Bu sonuca nereden vardığımı soracak olursanız daha önce blogumda paylaşmış olduğum Microsoft’un Azure yol haritası makalesini incelendiğiniz de birçok geliştirmenin ve ön izlemede bulunan sürümlerin olduğunu sizlerde görebileceksiniz.

Yeni Azure Portal ve Klasik Azure Portal Servis Kullanılabilirlik Tablosu

Hizmetler Yeni Azure Portal Klasik Azure Portal
API Management

App Service Web App

App Service Mobile App

App Service API App

App Service Logic App

App Service Environment

Automation

Azure Active Directory

Azure Active Directory B2C (Preview)

Azure Active Directory Cloud App Discovery

Azure Active Directory Connect Health

Azure Active Directory Privileged Identity Management (Preview)

Azure DevTest Labs (Preview)

Backup

Recovery Services (Backup Vaults, Site Recovery Vaults)

Run large-scale parallel and batch compute jobs

BizTalk Services

CDN

Cloud Services

Data Factory

Data Lake Analytics (Preview)

Data Lake Store (Preview)

DocumentDB

Dynamics Lifecycle Services projects (Preview)

Event Hubs

HDInsight

IoT Hub (Preview)

Key Vault

Machine Learning

Managed Cache Service

Media Services

Microsoft Intune (Preview)

Mobile Engagement

Mobile Services (Classic)

Multi-Factor Authentication

Notification Hubs

Operational Insights

PowerApps (Preview)

Redis Cache

RemoteApp

Scheduler

Search

Security Center (Preview)

Service Bus

Service Fabric (Preview)

SQL Data Warehouse

SQL Database

Storage (Classic)

Storage

StorSimple

Stream Analytics

Traffic Manager (Classic)

Traffic Manager

Virtual Machines (Classic)

Virtual Machines

Virtual Network (Classic)

Virtual Network

Visual Studio Application Insights (Preview)

Visual Studio Team Services

Kaynak:
https://azure.microsoft.com/en-us/features/azure-portal/availability/

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.