;?>

Feed Rss

Windows Small Business Server Code Name “Aurora” Çıkıyor

07.11.2010, Makale, Small Business Server, by , .

Microsoft özellikle 2010 yılında çıkarmış olduğu yeni işletim sistemi ve ürünlerle güzel bir yıl geçirdi ve geçiyor.Geçtiğimiz günlerde Server işletim sistemi ailesine bir yenisini daha ekleyeceğini kullanıcılarına duyurdu.Bu defa çıkaracağı ürün Small Business Server ailesine ait ve ismi “Aurora”

sbs7pencere

Aurora isminin anlamı serverın yaptığı işler kadar renkli ve ışıltılı,Aurora;Güneşteki fırtınalar sonucu meydana gelip kutuplarda geceleri görülen renkli ve hareket eden ışıklar anlamına geliyor.

Windows Small Business Server Code Name Aurora aslında daha önceki SBS ürünlerinden biraz farklı bir çalışma prensibine sahip.Aurora bulut (cloud) sistemlere bağlanabilme ve bir çok teknolojiyi üzerinde barındırabilme özelliğine sahip.Örnek olarak büyümekte olan küçük işletmelerin BT alt yapısında yönetim ve maliyet durumlarından bulunduramadıkları Exchange Server,Sharepoint Server ve Office Comunication Server gibi ürünleri belirli ücretler ödeyerek cloud sistemler üzerinden kullanmasına imkan sağlamakta.

Small-Business-Server-Aurora-cloud

Windows Small Business Aurora Server tabi ki bu güzel özelliği bir çok şirketin ihtiyaçlarını giderebilecek düzeyde tasarlanmış ve kullanıma imkan sağlamış durumda.Ancak Aurora server kullanıcı sayısı bakımından biraz zayıf kalmakta.Yinede buluta bağlanıyor olması,aynı zamanda domain yapısı ile internal networkteki clientlara hizmet verecek olması ve yönetimi kolaylaştırması Aurorayı Small Business ailesinin gelecekteki veliahtı yapacak gibi görünüyor.İsterseniz Aurora server’a ait özellikleri ve detayları aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

aurora

Aurora Server’ın ilk ekran görüntülerinden birini sizlerle paylaşmak istiyorum.Bu bölümde Aurora Server üzerindeki Dashboard ile bir çok özelliği hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmekteyiz.

auroradashboard

İlerleyen zamanlarda bloglarımda bu yeni ürünün gelişimini ve detaylarını sizlerele paylaşmaya devam edeceğim.Windows Small Business Aurora Serverı aşağıdaki linkten download edebilirsiniz.

http://connect.microsoft.com/sbs

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.