;?>

Feed Rss

Windows Azure Pack Kurulum Mimarileri

04.15.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Windows Azure Pack özellikle kurum içi yapılarında Azure’un sağladığı tüm avantajları kullanmak isteyen firmalar, holdingler ve ya Azure hizmetini dış müşterilere sağlamak isteyen veri merkezleri, hostingler için çok kullanışlı bir ürün olarak karşımıza çıkmakta.

Windows Azure Pack’in kurulum mimarilerini bu yazımızda hızlı bir şekilde değineceğiz.
Not: Makalenin ilerleyen bölümlerinde Windows Azure Pack, WAP kısaltması ile kullanılacaktır.

WAP iki temel kurulum mimarisi ile karşımıza çıkıyor. Bunlar;

  • Express Deployment
  • Enterprise Deployment 

Aşağıdaki WAP express kurulum mimarisinde görüleceği üzere bu senaryoda tüm bileşenler aynı sunucu sistem üzerine yani tek bir makineye kurulmaktadır. Bu kurulumdaki amaç WAP incelemek, neler yapabildiğini görmek üzerinedir. Express kurulum production ortamlar için önerilmez. Express kurulum mimarisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu linkten tüm detayları bulabilirsiniz Install an express deployment of Windows Azure Pack.


Enterprise deployment senaryosunda ise dağıtık yapıya göre mimari oluşturulmuş ve 3 farklı seçenek ile ölçekleme sağlanabilmektedir.

WAP temel dağıtık kurulum mimarisinde 8 ayrı makine ile kaynak dağıtımı yapılmakta ve adından da anlaşılacağı üzere enterprise deployment’teki en temek kurulum mimarisini oluşturmaktadır. WAP dağıtık kurulum mimarisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu linkten tüm detayları bulabilirsiniz Install a distributed deployment of Windows Azure Pack.


WAP temel dağıtık mimarinin daha gelişmişi olan ve kullanıcı erişim taleplerinin Load Balancing kullanarak yük dengelemesi yapılması gerekirse WAP Minimal deploymet senaryosu önerilir.Bu senaryo ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bu linkten detaylara ulaşabilirsiniz Install a distributed deployment of Windows Azure Pack


Enterprise Depoloyment’teki son ve en büyük tasarım WAP Scaled deployment mimaridir. Bu mimaride hem ölçeklenebilirlik hem de yedekleme aynı dizayn içerisindedir. Yine bu tasarım hakkında detaylı bilgiye erişmek isterseni aşağıdaki linki okumanızı tavsiye ederim.Install a distributed deployment of Windows Azure Pack.


WAP kurulum mimarileri hakkında bana yardımcı olan bu güzel yazının ana fikrini veren sevgili Okan Eke‘ye çok teşekkür ederim. WAP hakkında Okan’ın çekmiş olduğu eğitim videsounu MVA‘den izlemenizi öneririm.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.