;?>

Feed Rss

System Center 2012 Ürünleri ile Sıfırdan Adım Adım Private Cloud Yapısının Oluşturulması

12.09.2013, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Her hafta sonu olduğu gibi yakından takip ettiğim yazarların yazılarını okurken detaylarını aşağıda bulacağınız mükemmel bir yazıya rastladım.Yazar başlığı söyle belirlemiş “Step by step: From bare metal to the private cloud with Microsoft System Center 2012” yani bizlere sıfırdan System Center 2012’ler ile Private Cloud oluşturmayı anlatıyor.Tekrar altını çizeyim gerçekten sıfırdan adım adım anlatıyor 🙂 8 video’luk bu seti aralıksız izleyeceğinize eminim.Bence bir hafta sonunu vermeye değer bu içeriği izleyip hemen uygulamaya geçeceğinize eminim.

Bare Metal to Private Cloud (Part 1 of 8): Beginning with the End in Mind

http://go.microsoft.com/?linkid=9809577 or http://bit.ly/JTGtJK

Abstract: In this session, we take a look at the end state of managing a private cloud with Microsoft System Center, including the Cloud Services management pack. The sessions that follow this session describe how to go from bare metal to a private cloud managed by System Center.     _____________

Bare Metal to Private Cloud (Part 2 of 8): Hardware and Prerequisite Software Platform

http://go.microsoft.com/?linkid=9809578 or http://bit.ly/KJc41E

Abstract: In this session, we take a look at the hardware used for these sessions as examples of the kind of hardware that you can use to run a private cloud. We’ll also discuss how to install and configure the prerequisite software, such as the Windows Server operating system, SQL Server data management software, and Active Directory Domain Services.     _____________

Bare Metal to Private Cloud (Part 3 of 8): Clustering Hyper-V and Installing a Highly Available Virtual Machine Manager Cluster

http://go.microsoft.com/?linkid=9809579 or http://bit.ly/KvgVAM

Abstract: In this session, we take a look at how to create a Hyper-V host cluster and install a highly available cluster by using Virtual Machine Manager, a component of Microsoft System Center 2012.

_____________

Bare Metal to Private Cloud (Part 4 of 8): Configuring System Center 2012 – Virtual Machine Manager

http://go.microsoft.com/?linkid=9809580 or http://bit.ly/KlsCYU

Abstract: In this session, we talk about how to configure Virtual Machine Manager, a component of Microsoft System Center 2012. We explore how to deploy agents, create a host group, create a cloud, and create virtual networks.

_____________

Bare Metal to Private Cloud (Part 5 of 8): Installing and Configuring System Center 2012 – Operations Manager

http://go.microsoft.com/?linkid=9809581 or http://bit.ly/J2WDgE

Abstract: In this session, we show how to install a highly available Microsoft System Center 2012 – Operations Manager and deploy agents to manage the private cloud.

_____________

Bare Metal to Private Cloud (Part 6 of 8): Installing and Configuring System Center 2012 – Service Manager

http://go.microsoft.com/?linkid=9809582 or http://bit.ly/Ms8GtP

Abstract: In this session, we show how to install a highly available Microsoft System Center 2012 Service Manager, including the configuration management database (CMDB), data warehouse, reporting, self-service portal, and service catalog.

_____________

Bare Metal to Private Cloud (Part 7 of 8): Installing and Configuring System Center 2012 – Orchestrator

http://go.microsoft.com/?linkid=9809583 or http://bit.ly/JXQgPA

Abstract: In this session, we show how to install a highly available Microsoft System Center 2012 – Orchestrator and installing the System Center and other integration packs for automated administration of the private cloud.

_____________

Bare Metal to Private Cloud (Part 8 of 8): Integrating System Center 2012

http://go.microsoft.com/?linkid=9809584 or http://bit.ly/JcGHxd

Abstract: In this session, we configure the many integration points between the Microsoft System Center components and also between System Center and Active Directory Domain Services.

_____________

Tüm bu güzel bilgileri yazan kişi J.C. Hornbeck, kendisine bu mükemmel anlatım için tekrar teşekkür ediyorum.

Ka®a

 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.