;?>

Feed Rss

StorSimple Hibrit Bulut Depolama ve 8100 Ürün İncelemesi

12.10.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure Storage hizmetinin Public Cloud tarafında her sene lider konumda yer aldğını en çok kullanılan hizmeti olduğunu blogumda bir çok makalede sizlere aktarmıştır. Bugün ise sizlere Azure Storage entegre olan hibrit depolama çözümü StorSimple anlatmayı ve 8100 ürününü incelemeyi kararlaştırdım.

İsterseniz hibrit depolamanın ne olduğunu kısaca aşağıdaki tasarımlara göre aktaralım. Öncelikle ürün bildiğiniz bugüne kadar birçoğunuz kullanmış olduğu bir fiziksel storage’ların aynısı. Ürünün en büyük özelliği Azure Storage bağlanabilmesi ve oradaki alanları kullanabilmesi.

StorSimple ürünlerinin avantajlarını Microsoft kendisi sitesinde şu şekilde belirtiyor.

Veri büyümesini yönetin ve depolama masraflarını %60’a kadar azaltın

Bulut depolama, etkin olmayan veri yükünü şirket dışına boşaltmak ve yedek veriler ile arşiv verilerini depolamak için kullanılır.

Satır içi yinelenenleri kaldırma ve sıkıştırma, depolama büyüme oranını azaltır ve depolama kullanımını arttırır

Solid state drives (SSD) saniye başına düşük masraflı giriş/çıkış sunar

Depolama ve yönetimi kolaylaştırın

Birincil, yedekleme, anlık görüntü, arşiv ve kurum dışı depolama, bir hibrit bulut depolama çözümüne dönüştürüldü.

Tüm depolama işlevleri, merkezi olarak Azure yönetim portalından kontrol edilir.

Otomatikleştirilmiş bulut anlık görüntüleri, masraflı uzaktan çoğaltma ve zaman alan bant yönetiminin yerine geçer.

Felaketten kurtarmayı ve uyumluluğu geliştirin

Anında kurtarma, yalnızca hızlı RTO’lar (kurtarma süresi hedefleri) için uygulamaların gerektirdiği verileri indirir.

Veri bekletme, yedekleme sistemi kapasitesi ya da bant döndürmeleri yerine yazılım ilkelerine göre belirlenir

Felaketten kurtarma testi, normal günlük işlemleri rahatsız etmeden yapılabilir

Verileri bulut üzerinde geçirme ve kopyalama

StorSimple Virtual Appliance, kurum verilerini, geliştirme/test için Azure çalıştıran sanal makineler, felaketten kurtarma, DR testi ve diğer bulut uygulamaları için erişilebilir kılar

Buluta yüklenen verilere diğer sitelerden kurtarma ve veri geçişleri için erişilebilir

StorSimple 8100 ve 8600 ürünlerinin görünümü:

StorSimple 8100 Spesifikasyonları:

Storesimple 8100 diğer teknik özellikler için ilgili linki tıklayabilirsiniz.

https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/storsimple-technical-specifications-and-compliance/

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.