;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Powershell Modül Kurulumu

08.05.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure genelde Azure Management Portal üzerinden yönetilir ama bu yazımızda Powershell ile Azure yönetebilmeniz için ne yapmanız gerektiğini anlatacağım. Bilgisayarınıza Azure Powershell Modülü yüklemek için birkaç tane yöntem bulunmakta, öncelikle bu yöntemlerin neler olduğunu incelemeye başlayalım sonrasında da Azure Powershell Modülün yüklemesini tamamlayalım.

Öncelikle Azure Powershell Modülü Microsoft Web Platform Installer ile indirip, sonrasında kurarak Azure Powershell kullanmaya başlayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise bilgisayarınızda kurulu Powershell 1.0 üzeri ise birazdan göstereceğim komutlar yardımı ile kurulum yapabilirsiniz.

Install butonuna tıklayarak kurulum kısa bir sürede tamamlanacaktır. Sonrasında Azure Powershell’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Diğer yönteme geçersek Windows Powershell “Run as Administrator” denilerek açılır.

Get-Module –Listavailable komutu kullanılarak uygun modüller listelenir.

Install-Module Azure komutlu çalıştırılarak kurulum yapılır.

Azure Powershell Module artık bilgisayarımızda Azure yönetimini buradan yapmaya başlayabiliriz. Sonraki yazılarımızda size Azure Powershell ile Azure nasıl bağlanacağı ve önemli komutların bir kısmını göstereceğim.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.