;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Periyodik Tablo

03.13.2016, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure ile ilgili firmaların çözümleri ve bunlar için oluşturmuş oldukları farklı tanıtımlar, dokümanlar ve paketleri her geçen gün sayısını arttırıyor. Geçtiğimiz günlerde bu tarz araştırmalar yaparken çok farklı bir firma ve firmanın web sitesindeki “Microsoft Azure Periyodik Tablosu” ile karşılaştım. Yanlış okumadınız Azure Periyodik tablo.

Firmanın web sitesine girdiğinizde Azure servislerinin periyodik tablo halinde sıralandığını gördüm. Benim gibi sayısal bölüm mezunları Kimya derslerinde bolca Periyodik tabloyu görmüştür. Dün gibi Kimya öğretmenimizin periyodik tablonun, kimyasal elementlerin atom numarasına göre sıralandığını ve ezbere bilmemiz gerektiğini söylerdi J. Firmada buna benzer bir şekilde sıralama ile Azure servislerini periyodik tabloda oluşturmuş. Azure Periyodik tablo aşağıda bulabilirsiniz:

Firmanın web sitesinden Azure periyodik tablodaki servislere tıklandığında servisin ne işe yaradığını ve daha fazla bilgi almak istendiğinde ise bir forma bilgilerinizi girerek yaklaşık 30 dakikalık bir telefon görüşmesi ile hizmeti ve çözümlerini anlatacaklarını belirtiyorlar.

Bu eğlenceli ve ama güzel bir fikri sizlerle paylaşmak istedim.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.