;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Linux VM’lerde RDMA Kullanılabilir Durumda

07.12.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure Linux sistemler üzerinde RDMA etkin hale getirdiğini duyurdu. Böylelikle, HPC ve Big Compute sistemler daha erişilebilir ve uygun maliyetli olarak kullanıma sunulabilecek. Linux RDMA kullananlar uygulamalardaki karmaşık sorunları daha kolay çözebilecek yüksek hızda, düşük gecikme ve ağ erişilebilirliği sağlayacak. Linux RDMA detaylandırmaya devam edelim.

Uzaktan Doğrudan Bellek Erişimi veya RDMA, bildiğiniz üzere önceki yıllarda sanallaştırma teknolojilerinde kullandığımız performans arttırıcı bir çözümdü. Azure’da iki sanal makine üzerinde çalışan işlemler arasında düşük gecikmeli ağ bağlantısı sağlanmasını eski sanallaştırma yapısındaki gibi sağlatacak bir teknoloji olarak kullanıma sunuyor.

RDMA teknolojisi, mühendislik simülasyonları ve tek bir makinenin hafızasında sığmayacak kadar büyük olan diğer uygulamaların işlemkeri için gereklilik göstermektedir. Azure A8 ve A9 VM’lerde 3 mikrosaniye gecikmeli bir performans ve 3.5 Gbps üzerinde bir bant genişliği sağlanabiliyor.

Azure Linux RDMA şu an SUSE Linux Enterprise Server 12 (SLES12) sürümünde destekleniyor. Diğer Linux dağıtımları ile yakın gelecekte destekleneceğini söyleniyor. Özellikle HPC iş yükleri için ayarlanmış tamamen entegre RDMA sürücüleri SLES 12 sürümü Azure market’te yerini almış kullanılabilir durumda.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.