;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Backup Yenilikleri

08.26.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure servislerinin birçok firmanın BT ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayacak şekilde tasarlandığını ve yüksek SLA değerleri ile sunulduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bir şirketin gündelik operasyonlarının belki de en önemlilerinden birisi olan ve yüksek maliyetli çözümlerle karşılandığı Backup (yedekleme) Microsoft Azure tarafında çok düşük maliyetlerle sunuluyor. Bu yazımda sizlere Microsoft Azure Backup tarafında gelen yeni özellikleri anlatmaya çalışacağım.

Microsoft Azure Backup’ta artık en yüksek disk boyutları, yüksek kapasiteler ve daha fazla sanal makine yedekleme özellikleri geliyor. İsterseniz bu konuyu maddeler halinde detaylandıralım.

  • İşletim sistemi diskine ek olarak 16 adet disk daha yedeklenebiliyor.
  • Yedekleme de günlük, haftalık, aylık yedeklemeler oluşturulabilmekte.
  • Virtual machineleri 99 yıllık uzun bir süre muhafaza edebilme seçeneği.
  • Çevrim dışı virtual machineleri yedekleme.
  • Devam eden yedekleme işlerini iptal etme.
  • Yedekleme politikaları oluşturma.
  • Backup ve restore raporlarını günlük, haftalık, aylık bilgiler şeklinde alma.
  • Backup Vault’taki 1.7 TB boyutu şu an 54 TB seviyelerinde.

Böyle güzel gelişmeleri sizlere duyurmaya devam edeceğim, bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.