;?>

Feed Rss

Azure VM Viewing Reboot Logs

04.12.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure periyodik olarak sanal makinelerin çalıştığı hostların güvenliği, performansı arttırmak için düzenli olarak güncelleştirmeler yapmaktadır. Bu güncelleştirmelerin çoğu arka planda ve sanal makinelere etkisi olmadan yapılmaktadır. Bu tarz önceden tasarlanan güncellemeler planlı bakımlar içerisinde yapılmaktadır. Ancak buna rağmen bazen sanal makinelerin yeniden başlatılması gerekmektedir. Bu yazıda Microsoft tarafından Azure VM’ler için yeni eklenen bir özellikten “View Reboot Logs” tan bahsedeceğim.

Azure VM’lerin yeniden başlatılması durumunu göstermek için oluşturulmuş bu yeni API’nin adı “View Reboot Logs”. Bu özelliğe Azure VM’in bulunduğu cloud service’in üzerine tıklayarak dashboard içerisinde görebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde ilgili API kırmızı ile işaretlenmiştir.

“View Reboot Logs” yazısına tıklanır ve reboot tarih aralığı belirlenir, sanal makinenin neden yeniden başladığı çıkan sonuçta görülür.

Powershell kullanarakta Azure tarafından bu bilgiyi alabilirsiniz. Powershell kodunu inceleyebilmeniz adına aşağıya yazıyorum.

$today = get-date

$yest = $today.AddDays(-1)

Get-AzureDeploymentEvent -ServiceName mkk-vm1 -StartTime $yest -EndTime $today

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.