;?>

Feed Rss

Azure SR Kapasite Planlama Aracı

02.24.2016, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Azure Site Recovery ile ilgili blogumda sizlere farklı başlıklarda uzun bir makale serisi oluştururken bu yararlı araç ile karşılaştım ve sizlere aktarmak istedim. Azure SR kapasite planlaması yapmak isteyenler için kolay ve kullanışlı bir aracı sizlere tanıtacağım.

Öncelikle bu aracı ücretsiz olarak indirebileceğiniz linki paylaşmak istiyorum. Microsoft Azure Site Recovery Capacity Planner download linki. Sonrasında nasıl kullanılacağı hakkında kısa bir özet yapıp yazıyı tamamlayacağım.

Download ettikten sonra içeriği ve düzenlemeyi etkinleştirin sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi planlama tipini seçin. İlk olarak size Quick Planner (Hızlı planlamayı) göstermek istiyorum.

Input kısmından girişleri yapıp, sonuçları hemen alabilirsiniz, burada dikkat etmeniz gerekenler, Azure SR senaryonuz, sanal makine sayınız, vhd’ler ve disklerin boyutları. Eğer herhangi bir hata yaptığınızı düşünüyorsanız “Reset to Defaults” butonuna basarak tüm ayarları varsayılana alabilirsiniz.

Quick planner bu şekilde çalışıyor ve sonuçlar veriyor, birde Detailed Planner (detaylı planlamaya) bakalım.

Öncelikle aşağıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi bu sefer planlama tip olarak Detailed Planner seçilir ve excel sizi diğer sheet’e yönlendirir.

Workload Qualification sayfasından değerler kontrol edilir ve isteğe göre düzenlenir ve Submit data to planner tool butonuna tıklanır.

Capacity Planner sayfasından planlama sonuçlarına erişilir.

Umarım Azure SR kapasitelerinin nasıl hesaplanacağını merak edenleri rahatlatacak bir makale olmuştur.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.