;?>

Feed Rss

Azure G-Serisi ve DS-Serisi Sanal Makineler Nasıl GS-Serisine Dönüştürülür

10.11.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure sanal makine yelpazesine yenilerini eklerken sitem üzerinden Azure VM’ler hakkında sizlerden tarafından sorular gelmeye devam ediyor. Bu sorulara zaman buldukça bloğum üzerinden cevaplar vermeye çalışacağım. Sizlerden gelen soru Azure ortamında daha önceden oluşturmuş olduğunuz G-Serisi ve DS-Serisi sanal makineleri nasıl GS-Serisine dönüştürüleceği idi. Bu yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.

Mevcut ortamınızda yer alan DS-serisi makineniz aşağıda belirtilen işlemleri adım adım uygulayarak GS-serisine dönüştürebilirsiniz.

  • DS-Serisi VM’in diskini silmeden makineyi siliniz.
  • Yeni GS-Serisi VM oluşturun.
  • DS-Serisindeki disk oluşturmuş olduğunuz GS-Serisi VM’ attach edin.

İsterseniz şimdide G-serisi bir VM’i nasıl GS-Serisi makineye yeniden yapılandırılacağını inceleyelim. Öncelikle size şunu hatırlatmak istiyorum GS-Serisi makineler sadece G-Serisi makineyi destekler, bu yüzden herhangi bir silme işlemi yapmadan yeniden yapılandırabilirsiniz.

  • G-Serisi makineyi durdurun.
  • Diski detach edin.
  • Diski Premium Storage kopyalayın.
  • G-Serisi makineyi GS-Serisine yapılandırın.
  • Premium Storage’daki diski attach edin ve çalıştırın.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.