;?>

Feed Rss

İstenmeyen e-posta sayısı düşüşte

01.09.2011, Genel, by , .

Spam e-posta yayan botnetlerin faaliyetlerinde yüzde 75’lere varan düşüşler görüldü. Ancak uzmanlar yeni bir dalganın geleceği konusunda uyarıyor.

spamrapor

İnternet kullanıcılarını çileden çıkaran istenmeyen e-posta gönderiminde son aylarda düşüş gözleniyor. Ağustos 2010’da günde 200 milyarı bulan spam e-posta sayısı, Aralık’ta 50 milyara geriledi.

Spam sayısındaki bu düşüşü ihtiyatla karşılayan siber güvenlik uzmanları, yeni yılda yeniden yükseliş olabileceğini söylüyor. Symantec siber güvenlik firması uzmanları, en büyük spam göndericisi olan 3 ‘botnet’in 2010 sonlarına doğru faaliyetlerini yavaşlattığını, bunun yeni bir reorganizasyonun habercisi olabileceğini düşünüyor.

Bu botnetlerin en büyüğü olan Rustock, Ağustos’ta gönderilen tüm spamlarin yüzde 47’sine sahipken, Aralık’ta bu oran yüzde 0.5’e geriledi. Uzmanlara göre bu botnetler, belirli dönemlerde ortadan kaybolup yeni kimlik ve spam ağlarıyla faaliyetlerine kaldığı yerden devam edebiliyor.

Öte yandan spam postalara karşı örgütlenme ve yasal girişimlerin de etkili olabileceği belirtiliyor. Avrupa Birliği ve Uzak Doğu’da spam mesajlara karşı getirilen yeni yasalar, bu tür botnetlerin yöneticilerine ciddi cezai yaptırımlar öngörüyor.

Kaynak:NTVMSNBC

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.