;?>

Feed Rss

Facebook-Google savaşı kızışıyor

11.09.2010, Diger, Duyurular, by , .

Facebook, Google’ın sosyal ağa otomatik adres defteri aktarımını yasaklaması üzerine tali bir yöntemi kullanıcıya sundu.

Google, veri paylaşımında tek taraflı davranmakla suçladığı Facebook’un üyelerinin Google adres defterini otomatik olarak profillerine aktarma uygulamasını durdurmuştu. Facebook’ta bunun üzerine iki basamaklı tali bir yöntemi kullanıcılara sundu.

Facebook’un Google’dan adres defteri aktarımı için keşfettiği yöntem, Google adres defterinin önce veri dosyası olarak kullanıcı bilgisayarına indirilmesi, daha sonra da bu dosyanın Facebook’taki özel bir sekme üzerinden siteye yüklenmesi şeklinde işliyor.

İki dev firma arasındaki çekişme, Facebook’un bu yeni adımıyla farklı bir boyut kazandı.

Google-Vs-Facebook1

500 milyondan fazla üyesi bulunan Facebook, pek çok internet servisinin veri aktarımına izin vererek işbirliği yapmaya çalıştığı iletişim ağlarının başında geliyor.

Öte yandan arama ve içerik takibinde lider konumda bulunan Google da, halen kontrol ettiği internet reklam pazarında Facebook’un artan baskısını durdurma peşinde.

Facebook, yakın geçmişte Microsoft’a ait Bing arama motoruyla işbirliğine giderek, ağ içeriğini arama motorunda göstermeye başlamıştı.

facegoogle2

İnternet içerik takibinde lider konumda olsa da iletişim ağı konusunda zayıf kalan Google ise, bir süre Facebook’un şartlarına göz yumarak Gmail adres defterlerinin kullanıcı tarafından Facebook2a aktarılıp arkadaş listelerini güncellemelerine izin vermişti.

Ancak Bing ile anlaşan Facebook, kendi kullanıcı bilgilerinin Gmail’e aktarımına ise izin vermiyordu. Google da bunun üzerine bu tek taraflı trafiği durdurarak, iki firma arasındaki hakimiyet savaşına yeni bir boyut kazandırdı.

Bazı uzmanlar, Facebook’un çare olarak sunduğu yeni içerik aktarım yönteminin akıllıca bir misilleme olduğu, ancak kullanıcı tarafından pek de kullanışlı bulunmayacağı kanısında.

Kaynak:NTVMSNBC

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.