;?>

Feed Rss

Chrome işletim sistemi çıktı ama…

12.08.2010, Duyurular, by , .

Google, beklenen PC işletim sistemini bir avuç test uzmanına dağıttı. Ticari sürümüyse 2011’de çıkacak.

 

101208-ChromeOS_hlarge

Google’ın yıllardır üzerinde çalıştığı ve mevcut PC işletim sistemlerine ciddi rakip olması hedeflenen Chrome işletim sisteminin çıkışı yine ertelendi. Ancak gelecek yıl ortalarında ‘hazır olabileceği’ duyurulan sistemin bir ‘erken deneme’ sürümü, laptoplara yüklü olarak bazı test uzmanlarına dağıtıldı.

Pilot program çerçevesinde dağıtılan Chrome’lu laptoplar marka taşımıyor ve Cr-48 kod adıyla anılıyor. Pek çok özelliği henüz tamamlanmamış olan yeni ve iddialı işletim sistemi, kişisel bilgisayarını daha çok internette gezinmek için kullanan, pek çok işini internet tabanlı olarak yapan kişileri hedefliyor.

Bilgisayar donanımından daha çok, işlemlerin merkezi sunucularda yapıldığı bulut bilişim uygulamalarına öncelik veren işletim sistemi, bu yüzden hızlı ve işlevsel olabilir. Proje sorumlusu Sundar Pichai’e göre Chrome işletim sistemi, “tamamen web odaklı”.

Pichai, Chrome OS taşıyan laptopların mobil olarak da internete erişebilmesi için sistem ve cihazları 3G uyumlu yaptıklarını ve ABD’de Verizon ile işbirliğine gittiklerini söyledi. Verizon’un aylık 10 dolargibi düşük bir ücretle Chrome laptoplara sınırsız 3G internet bağlantısı sağlayacağı ifade edliyor.

Ayrıca, resmen kesinleşmese de, Chrome’lu laptopların sabit disk taşımayacağı ve 12.1 inç ekrana sahip olacağı belirtiliyor.

101208-chromeOSlaptop

Chrome OS test sürümünü taşıyan Cr-48

Chrome OS taşıyan ilk dizüstü bilgisayarların Acer ve Samsung firmaları tarafından 2011 ortalarına doğru çıkarılması bekleniyor.

Google’ın pazartesi günü de tanıttığı Chrome Web Store’da şimdilik 500 adet uygulama bulunuyor. Chrome bilgisayarların indirebileceği uygulamaların sayısının, ticari laptop modelleri çıkıncaya kadar 3-4 katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Kaynak:NTVMSNBC

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.